لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد «احمد شاملو»؛ مزار او را پنهان و گورستان را قُرُق کردند


جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد «احمد شاملو»؛ مزار او را پنهان و گورستان را قُرُق کردند
جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد «احمد شاملو»؛ مزار او را پنهان و گورستان را قُرُق کردند

همزمان با بیست‌ و سومین سالگرد درگذشت احمد شاملو، کانون نویسندگان ایران خبر داد که نیروهای امنیتی دوم مرداد ماه ضمن «قُرُق» گورستان امامزاده طاهر کرج، از برگزاری مراسم نکوداشت این شاعر جلوگیری کردند.

کانون نویسندگان ایران در گزارشی در این زمینه نوشت: «دوم مرداد ماه همچون سالیان گذشته جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران و دوستداران احمد شاملو برای بزرگداشت میراث آزادی‌خواهی این شاعر بزرگ راهی گورستان امامزاده طاهر کرج شدند اما درست در بدو ورود، زنان با تذکر حجاب مواجه شدند و کمی پس از آن صف نیروهای امنیتی ظاهر شده، جلوی جمعیت را گرفتند و همه را به بیرون گورستان راندند.»

در ادامه این گزارش آمده است :«نیروهای امنیتی، امسال برخلاف سال‌های گذشته از صف‌آرایی در خیابان و نمایش قدرت سرکوب پرهیز کرده و انبوه نیروهایشان را در داخل گورستان مستقر کرده بودند. آن‌ها که پیشتر رسیده بودند خبر دادند که مزار احمد شاملو را با مقوایی پوشانده‌اند تا کسی حتی به تصادف آن را نیابد و قدم‌به‌قدم گورستان در تصرف نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها است.»

کانون نویسندگان ایران در پایان تصریح کرد: «حاکمیت همچون همیشه نشان داد که هرجا نام و یادی از آزادی‌خواهی باشد، نیروهای امنیتی‌اش را بسیج می‌کند. اما این بار کوشیده بود این صف‌آرایی را از چشم رهگذران دور نگه دارد. با‌این‌همه، سرکوب به هر شمایلی که درآید، حضور هرساله‌ی اعضای کانون نویسندگان ایران و دوستداران احمد شاملو بر مزار او، پاسداشت مرام آزادیخواهانه‌ی او است.»

این برای چندمین بار در سال‌های اخیر است که ماموران امنیتی اجازه نمی‌دهند مراسم احمد شاملو برگزار شود. پیشتر و طی سال‌های گذشته، چندین بار هم از سوی افراد ناشناس به سنگ مزار او آسیب وارد شده بود.

احمد شاملو از شاعران معاصر ایران است که دوم مرداد ماه سال ۱۳۷۹ درگذشت. از او در مجموع ۱۸ دفتر شعر منتشر شده است. شاملو همچنین چندین داستان و مجموعه اشعار شاعران غیرایرانی را ترجمه کرده است. احمد شاملو از دبیران کانون نویسندگان ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG