لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۳

عباس معروفی نویسنده و ناشر سرشناس در آلمان درگذشت


عباس معروفی در کتاب‌فروشی «خانه هنر و ادبیات هدایت». عکس از: abbasmaroufi.de
عباس معروفی در کتاب‌فروشی «خانه هنر و ادبیات هدایت». عکس از: abbasmaroufi.de

عباس معروفی نویسنده و ناشر سرشناس ایرانی بعد از یک دوره طولانی بیماری، روز پنجشنبه ۱۰ شهریور در آلمان درگذشت. صفحه رسمی کتابخانه «خانه هنر و ادبیات هدایت» که سالها پیش توسط آقای معروفی بنا نهاده شد، این خبر را اعلام کرد.

عباس معروفی متولد ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران بود. او که در رشته ادبیات دراماتیک دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود، مدتی به معلمی در تهران مشغول بود. او در سال ۵۹ نخستین مجموعه داستان خود را به نام «روبروی آفتاب» منتشر کرد.

معروفی از اعضای کانون نویسندگان ایران بود و در سرکوب‌های سال ۱۳۶۰ که این کانون توسط دادستانی پلمب شد،‌ او زیر نظر هیئت دبیران کانون از جمله احمد شاملو، هوشنگ گلشیری، باقر پرهام، محمد محمدعلی، و محمد مختاری، با شکستن پلمب، اسناد کانون را به جای امن رساند.

مشهورترین اثر معروفی،‌ «سمفونی مردگان» است که او سال ۱۳۶۸ منتشر کرد. این اثر او مورد تقدیر بنیاد غیردولتی کگدوپ و بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سور کامپ قرار گرفت و چندبار تجدیدچاپ شد.

عباس معروفی در سال ۱۳۶۹ مجله ادبی «گردون» را پایه‌گذاری کرد؛ اما این مجله از سوی حکومت جمهوری اسلامی توقیف و او محکوم شد. او بعد از این اتفاق، مهاجرت کرد و به آلمان رفت. کمی بعد از ورود به آلمان، آقای معروفی پس از مهاجرت، «خانه هنر و ادبیات هدایت» را در برلین راه اندازی کرد و نشر گردون را از سر گرفت.

عباس معروفی بنیانگذار سه جایزه ادبی «قلم زرین گردون»، «قلم زرین زمانه» و «جایزه ادبی تیرگان» بود. از دیگر آثار شناخته شده عباس معروفی می‌توان به «سال بلوا»، «نام تمام مردگان یحیاست» اشاره کرد.

معروفی شهریور دو سال پیش از ابتلای خود به سرطان خبر داده بود و روز پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ در ۶۵ سالگی درگذشت.

آقای معروفی به عنوان کارشناس حوزه ادبیات بارها در برنامه‌های صدای آمریکا شرکت کرد و یکی از برنامه‌های «پرتره» به زندگی و آثار او پرداخته بود:

XS
SM
MD
LG