لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

دادگاه «غیرعلنی» یک مربی فوتبال در تهران به اتهام آزار جنسی ۹ نوجوان برگزار می‌شود


آزار جنسی در مدرسه فوتبال
آزار جنسی در مدرسه فوتبال

دادگاه رسیدگی به اتهام یک مربی فوتبال در باشگاهی ورزشی در شرق تهران که زمستان سال ۱۴۰۰ به آزار جنسی ۹ پسر نوجوان متهم شد «به‌زودی» به طور «غیرعلنی» برگزار می‌شود.

بنا بر اعلام روزنامه دولتی ایران در روز سه‌شنبه هفت شهریور، محاکمه این مربی فوتبال که نامش ذکر نشده، در دادگاه کیفری استان خواهد بود.

در این گزارش، روایت پدری از مراجعه به پلیس در اواخر سال ۱۴۰۰ برای شکایت از مربی فوتبال پسر ۱۲ ساله‌اش اشاره شده است. او مربی را «مردی ۴۰ ساله» با ظاهری «موجه» و دارای «کارت مربیگری فوتبال» معرفی کرده و گفته که چند هفته پس از ثبت نام او در کلاس «متوجه تغییر رفتارهای عجیب» پسرش شده که «به‌شدت منزوی و گوشه‌گیر» و «پرخاشگر» شده بود و پس از مدتی فرزندش گفته که «مربی فوتبال او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.»

بر اساس این گزارش، پس از آغاز «تحقیقات پلیس»، والدین دو نوجوان دیگر نیز «شکایت مشابهی» مطرح کردند و مربی مذکور پس از اطلاع باز شدن پرونده و احضار به دادسرا، «متواری شد» اما چند ماه بعد در ساری، مرکز استان مازندران، بازداشت شد.

بر پایه اطلاعات موجود در این گزارش، متهم «۹ پسر ۱۲ - ۱۳ ساله» را به بهانه‌هایی از جمله «آموزش تکنیک‌های بیشتر فوتبال به خانه‌اش کشانده» و ضمن «آزار»، آنها را به «رابطه با یکدیگر» مجبور کرده و «از آنها فیلم گرفته» تا «مجبور به سکوت شوند.»

پرونده این متهم که «متأهل است»، به شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در نخستین جلسه تحقیق «جرم‌هایش را گردن گرفت.»

طبق این گزارش، شاکی‌ها برای او «اشد مجازات» را درخواست کرده‌اند و دادگاه او «غیرعلنی» خواهد بود.

این نخستین بار نیست که اذیت و آزار جنسی کودکان و نوجوانان در محیط‌های ورزشی و آموزشی در ایران گزارش می‌شود.

زمستان گذشته، در پی انتشار خبر آزار جنسی کودکان توسط مربی در یکی از مدرسه فوتبال‌های مشهد، دبیر هیئت فوتبال استان خراسان رضوی انتشار آن را «غیرمنطقی و غیراخلاقی» نامید و مدعی شد که «پول داده‌اند» تا رسانه‌ای شود.

همچنین دادستانی استان با اعلام بازداشت مربی متخلف، اعلام کرد که برای سه خبرنگار و یک مسئول اداره ورزش و جوانان مشهد «قرار تأمین» صادر شده است.

آزار جنسی کودکان و نوجوانان در ایران، پیش از آن نیز با شکایت والدین شاگردان نوجوان سعید طوسی با اتهام «آزار جنسی» خبرساز شده بود. هرچند این قاری قرآن نزدیک به بیت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به چهار سال زندان محکوم شد، اما در نهایت قوه قضاییه با دخالت افرادی که گفته می‌شود نزدیکان بیت رهبر جمهوری اسلامی بودند، دی ۹۶ حکم برائت سعید طوسی را صادر کرد.

همچنین، در ماه گذشته گزارش‌هایی از فساد جنسی برخی مقامات حکومتی جمهوری اسلامی خبرساز شد. پیمان بهبودی، افشاگر فیلم مربوط به فساد جنسی مدیرکل ارشاد استان گیلان، به صدای آمریکا گفته که با اهمال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عزل رضا ثقتی، تصمیم گرفت بخشی از فیلم‌هایی را که به دستش رسیده بود، منتشر کند.

XS
SM
MD
LG