لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

«جدايی نادر از سيمين» برنده جایزه بهترین فیلم خارجی در مراسم اسکار


«جدايی نادر از سيمين» برنده جایزه بهترین فیلم خارجی در مراسم اسکار
«جدايی نادر از سيمين» برنده جایزه بهترین فیلم خارجی در مراسم اسکار

فيلم «جدايی نادر از سيمين» پس از کسب جوايز مختلف از جشنواره های مختلف جهان، با دريافت جايزه بهترين فيلم خارجی در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار، نخستين اسکار را برای سينمای ايران به ارمغان آورد. اصغر فرهادی با فیلم «جدایی نادر از سيمين»، ارزشمندترين و معتبرترين جایزه سینما را از آن خود کرد. سينمای ايران رقبای خود در بخش فيلمهای خارجی را کنارزد و بررقيب جدی و اصلی خود- فيلم پانوشت از اسراييل- برتری يافت.

ليلا حاتمی، سارينا فرهادی و پيمان معادی- بازيگران فيلم جدايی نادر ازسيمين- در مراسم اهدای جوايز آکادمی اسکار درلس انجلس در کنار اصغر فرهادی بودند. ساندرا بولاک- بازيگر و سينماگر آمريکايی- برنده بخش فيلمهای خارجی را اعلام کرد و جایزه اسکار را به دست آقای فرهادی داد.

فرهادی درپی دريافت جايزه اش، ابتدا به زبان فارسی به «مردم خوب سرزمین» ایران سلام کرد و سپس به زبان انگليسی از آکادمی اسکار تشکر کرد و چند جمله ای را به این زبان از روی يادداشتی خواند و گفت: «در این لحظه بسیاری ایرانیان سرتاسر جهان دارند ما را نگاه می کنند. فکر می کنم آنها بسیار خوشحال اند. آنها تنها به خاطر این جایزه ی مهم یا یک فیلم یا فیلم ساز خوشحال نیستند. آن ها خوشحال اند چون در این زمان که صحبت جنگ و تهدید و حمله بین سیاستمداران رد و بدل می شود، این جا صحبت از فرهنگ کشورشان ایران است. یک فرهنگ غنی و قدیمی که زیر گرد و غبار سیاست پنهان مانده است. من با افتخار این جایزه را تقدیم مردم سرزمین ام می کنم. مردمی که برای همه فرهنگها و تمدنها احترام قائل اند و با نفرت و خشونت سر سازگاری ندارند».

فيلم «جدايی نادر از سيمين» نامزد بهترین فیلمنامه تألیفی نیز شده بود ولی جایزه این بخش به فیلم وودی آلن تعلق گرفت.

این فیلم قبل از دریافت جایزه اسکار، موفق شده بود جوایز بسیاری از جمله جوایز گلدن گلوب، منتقدان فیلم فستیوال نیویورک، منتقدان فیلم فستیوال لندن را نیز دریافت کند.

XS
SM
MD
LG