لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

استقبال مردم اسراييل از پيروزی فيلم «جدايی نادر از سيمين» در اسکار


به رغم اختلافات موجود ميان دولتهای ايران و اسراييل، پيروزی فيلم جدايی نادر از سيمين، ساخته اصغر فرهادی کارگردان ايرانی در بخش فيلمهای خارجی آکادمی فيلم اسکار با استقبال و تحسين اسراييليها روبرو شد.

با اين که فيلم اسراييلی ها نتوانست در مقابل فيلم ايرانی جدايی نادر از سيمين، به جايزه اسکار دست يابد، مردم اسراييل روز دوشنبه از پيروزی اين فيلم ايرانی خشنود بودند.

فيلم جدايی نادر از سيمين اثر اصغر فرهادی نخستين فيلم ايرانی است که موفق به دريافت جايزه اسکار شده است.

بسياری از اسراييلی ها روز دوشنبه در تل آويو به تماشای فيلم جدايی نادر از سيمين نشستند و آن را تحسين کردند.

يارون گليک، شهروند اسراييل، می گويد: ديدن ايران از دريچه نگاه يک کارگردان سينمای ايران خيلی جالب است. برای يک اسراييلی که نمی داند شرايط زندگی در ايران چگونه است، جالب است وقتی می بيند که آنجا هم زندگی عادی در جريان است، مسائل آنها هم مثل مسائل ماست، موضوع فيلم، يک موضوع خيلی ساده و صادقانه است.

نظر يکی ديگر از ساکنان تل آويو اين است که فيلم زوايای حساس يک زندگی خانوادگی را به تصوير می کشد.

فيلم جدايی نادر از سيمين دومين فيلم ايرانی است که نامزد دريافت جايزه اسکار شده و اولين فيلم ايرانی است که در بخش فيلمهای خارجی موفق به دريافت آن شده است.

ژوزف سيدار، کارگردان ۴۳ ساله آمريکايی- اسراييلی نيز با فيلم خود تحت عنوان پانوشت بخش زيادی از توجه داوران فيلمهای خارجی فستيوال اسکار را بخود جلب کرده بود.

فيلم، حکايت رقابت علمی يک پدر و پسر است که هر دو در دانشگاه اورشليم کرسی استادی دارند. پدر، يک محقق تندخو است که تمامی عمر را وقف مطالعه و تحقيق بر روی تلمودشناسی کرده است. تحقيقات يکی از اين دو توسط يک مجمع آکادميک برگزيده می شود، اما تشابه اسمی آنها باعث می شود که پدر به جای پسر خبر شده، تبريک تلفنی را دريافت کند.

رقابت نزديک اين دو فيلم در بخش فيلمهای خارجی اسکار توجه بخش زيادی از افکار عمومی اسراييل را جلب کرد، اما کارگردان های هردو فيلم تأکيد می کنند که فيلمهايشان به هيچ وجه جنبه سياسی ندارد.

XS
SM
MD
LG