لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

تماس تلفنی دیپلمات کره‌ای با مذاکره‌کنندگان ارشد آمریکا و اروپا؛ سئول از احیای برجام پشتیبانی می‌کند


برجام

معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی روز جمعه با مذاکره‌کنندگان ارشد آمریکا و اروپا در گفت‌وگوهای احیای برجام به صورت جداگانه تلفنی صحبت کرد.

بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی، چو هیون-دونگ در گفت‌وگو با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپا در مذاکرات، تازه‌ترین تحولات مربوط به مذاکرات احیای برجام را به بحث گذاشت.

او در این تماس‌ها ضمن اعلام حمایت سئول از احیای برجام ابراز امیدواری کرد رسیدن به این توافق به حل مسائل حل نشده میان کره جنوبی و ایران کمک کند.

روابط دوجانبه میان سئول و تهران به دلیل مسدود شدن هفت میلیارد دلار دارایی ایران در دو بانک کره‌ای در نتیجه تحریم‌های ایالات متحده به سردی گراییده است. ایران بارها خواستار آزادسازی دارایی‌های خود در کره جنوبی شده است.

تحرکات برای به فرجام رساندن گفت‌و‌گوهای چندین ماهه احیای برجام در هفته‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

بعد از ۱۵ ماه مذاکرات بی‌نتیجه و غیرمستقیم میان ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا آن چه را که پیشنهاد «نهایی» خود توصیف کرد به ایران داد و گفت انتظار دارد طی چند هفته از ایران پاسخ بگیرد. ایران بامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ به این پیشنهاد پاسخ داد.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد به صدای آمریکا گفت که واشنگتن نظرات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده و مشغول بررسی آنها است.

این سخنگو به صدای آمریکا گفت: «ما نظرات‌مان را با اتحادیه اروپا در میان می گذاریم.»

سخنگوی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه گفت که با مشورت آمریکا در حال بررسی پاسخ ایران به آن چه پیشنهاد «نهایی» این اتحادیه برای احیای برجام توصیف شده، است.

سخنگوی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «در حال حاضر ما آن [پیشنهاد] را بررسی می کنیم و با دیگر شرکت کنندگان در برجام و آمریکا در مورد مسیر پیش رو مشورت داریم.»

واشنگتن پیشتر اعلام کرد که آماده است توافق احیای برجام را بر اساس پیشنهادهای اتحادیه اروپا به سرعت امضا کند.

مذاکرات احیای برجام که در پی خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، از این توافق در آستانه انحلال قرار داشت، پس از رسیدن جو بایدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا آغاز شد.

XS
SM
MD
LG