لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

بن کاردین: کمک‌های مالی آمریکا به مصر تنها به شرط بهبود وضعیت حقوق بشر ادامه می‌یابد


سناتور بن کاردین، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده تنها در صورتی به مصر کمک‌های مالی نظامی خارجی خواهد کرد که این کشور پیشرفت محسوسی در زمینه حقوق بشر نشان دهد.

کاردین در بیانیه‌ای گفت: «به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا متعهد می‌شوم که مصر را در قبال نقض حقوق‌بشر با استفاده از اختیارات نظارتی خود برای جلوگیری از بودجه کمک‌های نظامی و فروش تسلیحات، پاسخگو کنم.»

او افزود: «ثبات مصر برای منافع ملی ایالات متحده بسیار مهم است، اما این ثبات به این بستگی دارد که دولت مصر گام‌های مشخصی برای حمایت از حقوق بشر بردارد.»

کاردین به‌ ویژه به بازداشت پیش از محاکمه، آزادی زندانیان سیاسی و حمایت از مدافعان حقوق بشر اشاره کرد.

ایالات متحده سالانه میلیاردها دلار کمک‌های مالی نظامی به مصر ارائه می‌کند. این کمک‌ها به مصر در مقابله با گروه‌های تروریستی کمک کرده است.

با این حال، دولت مصر همواره با انتقادات گسترده‌ای در زمینه حقوق بشر مواجه بوده است.

انتخاب کاردین به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا می‌تواند پیامدهای مهمی برای سیاست‌های ایالات متحده در قبال مصر داشته باشد. کاردین از حامیان سرسخت حقوق بشر است و انتظار می‌رود که در این زمینه با دولت مصر سخت‌گیر باشد.

اعضای سنای آمریکا، روز چهارشنبه ۵ مهر، سناتور دمکرات بن کاردین را به جای سناتور باب منندز به عنوان «رئیس کمیته روابط خارجی سنا» انتخاب کردند.

دادستان‌ها ادعا می‌کنند که منندز و همسرش در ازای «استفاده از نفوذ خود» برای کمک به دولت مصر و مانع تراشی در تحقیقات اجرای قانون مربوط به بازرگانان، شمش‌های طلا و مقادیر زیادی پول نقد دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG