لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

موافقت کمیته سنای آمریکا با اصلاح قانون مهاجرت


گروهی متشکل از نمایندگان سنای ایالات متحده لایحه ای را تایید کردند که براساس آن راه برای اقامت قانونی و شهروندی میلیون ها مهاجر غیرقانونی هموار خواهد شد. نمایندگان سنا ماه آینده بحث و گفتگو پیرامون تغییرات همه جانبه در قانون مهاجرت را آغاز خواهند کرد که صاحبنظران آن را جامع ترین اصلاحات نسل اخیر در این زمینه خوانده اند.

پرزیدنت باراک اوباما که تصویب قانون مهاجرت را به یکی از اولویت های عمده برنامه سال جاری خود بدل کرده است، اقدام کمیته قضایی سنا در تایید لایحه اصلاح قانون مهاجرت را ستود و گفت این لایحه با اهدافی که او مطرح کرده بود، همخوانی دارد.

آقای اوباما در بیانیه ای که کاخ سفید در این زمینه منتشر کرد، گفت «من همه نمایندگان سنا را ترغیب می کنم تا این لایحه دوحزبی را در اولین فرصت مطرح کنند و امیدوار باشند تا روند اصلاحات آن به پیشرفت های بیشتری منتهی شود».

هیات نمایندگان سنا پیش نویس این لایحه قانونی را با ١٣ رای موافق و ٥ رای مخالف تایید کرد و به این ترتیب ١١ میلیون مهاجر غیرقانونی مقیم آمریکا در طی یک دوره ١٣ ساله می توانند برای شهروندی ایالات متحده اقدام کنند. براساس این لایحه قانونی، امنیت مناطق جنوب غرب کشور با مکزیک نیز که محل ورود مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا است نیز تقویت خواهد شد.

این کمیته همچنین تصمیم گرفت تا پیشنهاد نمایندگان جمهوری خواه برای تسهیل محدودیت های پیش روی شرکت های فن آوری ایالات متحده برای استخدام کارمند از کشورهایی همچون هند و چین را بپذیرد.

براساس قانون مهاجرت همه شرکت ها ملزم خواهند بود تا آگهی فرصت شغلی موجود در شرکت خود را روی یک تارنمای دولتی منتشر کنند و برای کارمندانی که با روادید موسوم به « H-1B» ویژه افراد متخصص استخدام می کنند فرصتی برابر با اتباع آمریکایی واجد الشرایط فراهم کنند.

با وجودی که این تصمیم با استقبال مدیران اجرایی و روسای شرکت های فن آوری مدرن و سرشناس آمریکا روبرو شده است اما برخی از منتقدان ادعا می کنند براساس این اصلاحات کارفرمایان آمریکایی می توانند با اخراج کارمندان آمریکایی تبار خود افرادی را با ویزای «H-1B» استخدام کنند که دستمزد و درآمد کمتری خواهند داشت.

پاتریک لیهی، رئیس کمیته قضایی سنا و نماینده دموکرات ایالت ورمانت در اقدامی بی سابقه و تعجب برانگیز ماده ای از اصلاحیه قانون را حذف کرد که براساس آن افراد همجنسگرا حق خواهند داشت برای شرکای زندگی خود که اتباع کشورهای خارجی هستند پرونده اقامت دائم در آمریکا تشکیل دهند. او گفته است «من متعهد هستم که به این روند تبعیض آمیز پایان دهم».

همکاران دموکرات و جمهوری خواه آقای لیهی هشدار دادند که حذف این ماده از اصلاحیه لایحه قانونی با مخالفت نمایندگان کنگره روبرو خواهد شد. نمایندگان دموکرات کنگره ایالات متحده معمولاً از رویکرد برابر برای زوجهای همجنسگرا و دوجنسگرا حمایت می کنند اما نمایندگان جمهوری خواه اغلب با این امر مخالفت می کنند.

تعدادی از نمایندگان محافظه کار و جمهوری خواه حاضر در کمیته سنا برای اعمال تغییرات عمده در اصلاحیه های قانون مهاجرت پافشاری و تلاش بسیار کردند. برخی از آن ها ادعا کردند که این اصلاحات راه را برای ورود تعداد بیشتری مهاجر غیرقانونی به ایالات متحده هموار خواهد کرد. تد کروز، سناتور جمهوری خواه ایالت تکزاس پیشنهاد کرد که اصلاحات بر اساسی تنظیم شوند که یازده میلیون از مهاجران غیرقانونی مقیم آمریکا به طور دائم از اخذ شهروندی کشور و در نهایی مزایای خدمات دولت فدرال برای افراد کم درآمد محروم شوند.

دیک دوربین، سناتور دموکرات ایلینویز ضمن انتقاد از این پیشنهاد گفته است با چنین طرحی اقشار کم درآمد از آموزش، تغذیه و خدمات بهداشتی و درمانی محروم خواهند شد و در واقع پیام دولتمردان به آن ها این خواهد بود که شما افرادی ناخواسته هستید و نقشی در آینده کشور ندارید.
XS
SM
MD
LG