لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا جلسه بررسی «منافع، ارزشها و مردم آمریکا» را برگزار کرد


سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا
سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ مارس، جلسه ای تحت عنوان «مسیر پیش رو: منافع، ارزشها و مردم آمریکا» تشکیل داد.

دو مقام ارشد پیشین آمریکا مادلین آلبرایت وزیر پیشین خارجه و استیون هدلی مشاور پیشن امنیت ملی آمریکا در آن حضور داشتند.

در این جلسه استراتژی آینده آمریکا و چالشها و تهدیدهای پیش روی منافع کشور و مردم آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا با انتقاد از استراتژی دولت پیشین آمریکا و کاهش باور مردم آمریکا و جهانیان نسبت به اعتبار و رهبری آمریکا جلسه را آغاز کرد و گفت استراتژی سالهای گذشته موجب شده جهان باور نکند که میتواند روی وعده آمریکا حساب کند.

سناتور کورکر گفت: «سیاست خارجی ما ارتباطش را با تمایلات و باورهای مردم آمریکا از دست داده وما باید گفتمان ملی درباره آنچه هسته اصلی منافع ملی ایالات متحده را تشکیل میدهد با سیاست گذاران آغاز کنیم.»

سناتور کورکر در عین حال وضعیت مالی آمریکا را یکی از مهمترین تهدیدها متوجه منافع ملی کشور توصیف کرد.

سناتور ارشد دمکرات بن کاردین با تاکید بر ضرورت رهبری آمریکا به انتقاد گفت به نظر میرسد دولت جدید آمریکا عقیده متفاوتی در مورد چگونگی بهره گیری از قدرت در جهان دارد.

جلسه بررسی «منافع، ارزشها و مردم آمریکا» در کمیته روابط خارجی سنا

او گفت: «ایده دمکراسی به عنوان الگو و استفاده از دیپلماسی به عنوان اهرم تعامل به طور عمده مورد چالش قرار گرفته و طرحهای اروپایی که منبع کامیابی و امنیت طی هفت سال گذشته بوده تضعیف شده و به نظر میرسد دولت جدید در بازی قدرت و سیاست به روسیه و چین در مقابل متحدان ما اولویت داده است.»

مادلین آلبرایت وزیر پیشین خارجه آمریکا در این جلسه با تاکید بر اهمیت همکاری فراحزبی مستقیما علیه سیاست انزواطلبی و بطور غیر مستقیم علیه سیاست دولت جدید آمریکا صحبت کرد و گفت آمریکا نباید فقط به خود فکر کند و دور کشور دیوار بکشد.

خانم آلبرایت گفت: «آمریکا به منظور رهبری موثر در جهان باید قادر باشد هر اهرم در دسترس امنیت ملی کشور را به کار گیرد که شامل فشار دیپلماتیک، اهرم اقتصادی ، کمکهای تکنیکی و نیروی نظامی است.»

استیون هدلی مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا گفت نظم جهانی به دلایلی که برهمه روشن است مورد تهدید است: «مادلین و من استدلال میکنیم که دلیل این آشفتگی و درگیری آنست که نظم جهانی به رهبری ایالات متحده در حال از هم پاشیدن است. همزمان این نظم جهانی باید با تغییرات در محیط انطباق یابد و به خواسته های واقعی رای دهندگان آمریکایی در انتخاباتی که گذشت توجه شود.»

آقای هدلی افزود هدف هر استراتژی در خاورمیانه باید کمک به مردم آن کشورها برای تغییر مسیر رویدادها به سوی آینده ای بهتر باشد و هر تلاشی در این زمینه باید بازتاب واقعیت های جدید در منطقه باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG