لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

ادعای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی: قصد بازداشتی‌های گیلان «اقدامات خرابکارانه» بود


بازداشتگاه - آرشیو
بازداشتگاه - آرشیو

گزارش‌ها حاکی از ادامه بازداشت‌ فعالان مدنی، به ویژه فعالان حقوق زنان، در مناطق مختلف ایران است. در این حال، وزارت اطلاعات گیلان عنوان کرد که بازداشت‌شدگان در شهرهای این استان قرار بوده است تا در ایران اقدامات خرابکارانه انجام دهند.

خبرگزاری هرانا خبر داد که تعداد بازداشت‌شدگان در استان گیلان به ۱۱ تن افزایش یافته است.

شیوا شاه‌سیاه، واحده خوش‌سیرت، هومن طاهری، سارا جهانی، زهرا دادرس، زهره دادرس، نگین رضایی، متین یزدانی، فروغ سمیع‌نیا، جلوه جواهری و یاسمین حشدری در در روز چهارشنبه ۲۵ مرداد به دست ماموران امنیتی در شهرهای رشت، لاهیجان، بندر انزلی و فومن بازداشت شدند

تاکنون محل نگهداری آنان مشخص نشده است. این در شرایطی است که به نوشته رویداد ۲۴، وزارت اطلاعات گیلان اعلام کرده است که بازداشت شدگان در شهرهای این استان در خارج از کشور دوره دیده‌اند تا در ایران اقدامات خرابکارانه انجام دهند.

دستگاه‌های امنیتی و قوه قضائیه جمهوری اسلامی از دهه‌ها قبل، اتهام‌های مشابهی را به فعالان سیاسی، صنفی و مدنی وارد کرده‌اند؛ اتهاماتی که همیشه از سوی این فعالان رد شده است.

در این حال، کمپین حقوق بشر در ایران با اشاره به آن چه «موج بازداشت خودسرانه فعالان حقوق زن در گیلان» نامید، نوشت که این موضوع نشان می‌دهد که « زنجیرهای سرکوب هر دقیقه بر دست‌‌‌های آزادی‌خواهان تنگ‌‌‌تر می‌‌شود.»

کمین حقوق بشر در ایران تاکید کرد که «ثبت تک تک این موارد برای تکمیل فرایند کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل جهت برملا کردن موارد بی‌‌شمار نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ضروری است.»

در همین حال، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که «چهار شهروند جوان اهل مهاباد»، به نام‌های شیرکو نصیری، هیوا شبنگ، اشکان رسولی و هدایت خسته، و همچنین دو شهروند اهل اشنویه به نام‌های شیروان خضری و ایوب میرزایی به دست ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند و به این ترتیب، شمار بازداشت شدگان این دو شهر در روزهای اخیر به بیش از ۱۵ تن رسیده است.

بر اساس این گزارش، ۱۳ تن از بازداشت‌‍شدگان «به بازداشتگاه‌های امنیتی حکومت در شهر ارومیه منتقل شده‌اند.»

هه‌نگاو به نقل از منابع آگاه نوشت: «نیروهای حکومتی بدون ارائه هرگونه مجوز قضایی، با یورش به منازل شهروندان در مهاباد و اشنویه، ضمن ایجاد ارعاب، آنها را بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل کردند.»

این سازمان حقوق بشری اشاره کرد که از اتهامات انتسابی به شیرکو نصیری، هیوا شبنگ، اشکان رسولی، هدایت خسته، شیروان خضری و ایوب میرزایی و دیگر شهروندان بازداشت شده، «اطلاع دقیقی در دست نیست و مکان و شرایط بازداشت‌شان نامعلوم است.»

همچنین به گزارش شبکه‌های اجتماعی، مهسا بصیرتوانا، خواهر مهران بصیرتوانا، از کشته‌شدگان در اعتراض‌های شهر مهران بصیرتوانا روز ۲۵ آبان در جریان اعتراضات شهر در روز ۲۵ آبان سال ۱۴۰۱، روز پنجشنبه ۲۶ مرداد به دست ماموران امنیتی بازداشت شد.

شورای بازنشستگان ایران در مورد بازداشت‌های اخیر نوشته است: «در حالی که مبارزه مدنی زنان در کوچه و خیابان علیه حجاب اجباری ادامه دارد، در آستانهٔ سالگرد کشته‌ شدن مهسا امینی، فشار بر فعالان حقوق زن در ایران از راه احضار، بازداشت و احکام قضایی سنگین در حال افزایش است.»

XS
SM
MD
LG