لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۴

پرونده قتل محمد جامه‌بزرگ، از کشته‌شدگان اعتراضات، در دادگاه نظامی بررسی می‌شود


محمد جامه‌‌بزرگ در منزلش با شلیک گلوله ساچمه‌ای ماموران امنیتی به چشمانش کشته شد

پیام درفشان، وکیل دادگستری، از برگزاری دادگاهی نظامی در تهران برای بررسی قتل محمد جامه‌بزرگ، از کشته‌شدگان در اعتراضات سراسری در سال گذشته، خبر داد.

به گفته این وکیل، دادگاه قرار است با یازده متهم در روز نوزدهم شهریور در دادگاه نظامی یک تهران برگزار شود.

ماموران امنیتی در ساعات اولیه بامداد روز دوم مهر سال گذشته با حمله به منزل محمد جامه‌بزرگ، ۵۹ ساله، در شهرستان ملارد با شلیک گلوله ساچمه‌ای به چشمانش، او را به قتل رساندند.

پیشتر شبکه شرق در گزارشی مفصل از بازداشت ضارب اصلی به اتهام قتل عمد خبر داده و نوشته بود از مجموع ۱۴ متهم پرونده، تاکنون ۱۲ تن تفهیم اتهام شده و ۲ تن هم متواری هستند.

بنا بر این گزارش، شخص متهم به قتل، کارمند رسمی یکی از نهادهای نظامی بوده و دارای سوابق کیفری دیگری از جمله «تیراندازی، سرقت احشام و حمل سلاح گرم» است.

در این گزارش به هویت ضارب اصلی و نهاد نظامی محل کار او اشاره‌ای نشده است، هر چند که از سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران به عنوان «ضابط خاص پرونده» نام برده شده است.

به گزارش شبکه شرق، محمد جامه‌‌بزرگ در روز ۳۱ شهریور و در جریان اعتراضات سراسری در شهرستان ملارد، از بازداشت خیابانی دو پسرش؛ مسعود و میثم، به دست ماموران امنیتی جلوگیری کرده بود.

سایت «دادبان»، محمد جامه‌بزرگ را شهروندی معرفی کرده است که به دلیل پناه‌دادن به معترضان کشته شد.

پیش از این، مسعود جامه‌بزرگ در پستی اینستاگرامی، پدرش را «قهرمان» و «پناه فرزندان ایران» خوانده و نوشته بود: «اگر آن شب و اتفاقاتش را کامل و بدون کم و کاست برای‌تان بنویسم، دیگر روی‌تان نمی‌شود از کربلا و حسین و مظلومیت زهرا حرفی بزنید.»

در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته، دست‌کم پانصد تن کشته و هزاران تن دیگر مجروح و یا بازداشت شدند.

با‌ این‌حال، تاکنون به جز در مواردی معدود، هیچ دادگاهی برای محاکمه عاملان قتل‌ها، جراحت‌ها و شکنجه معترضان برگزار نشده است.

XS
SM
MD
LG