لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

پاکستان کاردار خود را به افغانستان باز‌می‌گرداند


وزیر امور خارجه پاکستان (چپ) وزیر امور خارجه طالبان
وزیر امور خارجه پاکستان (چپ) وزیر امور خارجه طالبان

چندین منبع رسمی روز یکشنبه به صدای آمریکا گفتند که پاکستان تصمیم گرفته است در این هفته عُبیداله نظامانی، کاردار خود را به افغانستان بازگرداند.

بیش از چهار ماه پیش و پس از سوء قصد نافرجام گروه داعش به جان کاردار پاکستان در کابل، او به اسلام‌آباد بازگردانده شده بود.

تصمیم به بازگشت کاردار پاکستان به کابل، در جریان تماس تلفنی شبانه بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان، و امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان اعلام شد.

یک مقام دولتی پاکستان که خواست نامش فاش نشود، گفت عبیداله نظامانی قرار است قبل از «عید فطر وارد کابل شود.»

این مقام پاکستانی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد و گفت که تحرکات دیپلماتیک به دلایل امنیتی نیاز به پنهان کاری دارد.

انتظار می‌رود جشن های سه روزه عید فطر چند روز دیگر در افغانستان آغاز شود.

هر دو طرف افغانستان و پاکستان در بیانیه‌های کوتاهی، تماس روز شنبه میان دو مقام را تایید کردند اما هیچ‌یک به بازگشت برنامه‌ریزی شده دیپلمات پاکستانی به پایتخت افغانستان اشاره نکردند.

کشورهای جهان عمدتا به طور رسمی دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند و دلیل آن نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر، به ویژه محدودیت‌های اعمال شده در مورد کار و آموزش زنان افغان است.

گروه طالبان تحصیل زنان در سطح عالی را ممنوع کرده و دختران نوجوان را از رفتن به کلاس‌های بالاتر از کلاش ششم منع کرده‌است.

این گروه همچنین زنان افغانستان را از کار در سازمان ملل متحد و سازمان‌های امدادی غیردولتی منع کرده ‌و به اکثر زنان کارمند دولت دستور داده است که در خانه بمانند.

XS
SM
MD
LG