لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

بلینکن به نخست وزیر ارمنستان: «گفت‌وگوی مستقیم و دیپلماسی» تنها راه صلح پایدار است


آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه ۹ اردیبهشت در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، بر اهمیت مذاکرات صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن بار دیگر تاکید کرد که «گفت‌وگوی مستقیم و دیپلماسی» تنها راه صلح پایدار در قفقاز جنوبی است. او از تعهد نخست وزیر ارمنستان به روند صلح قدردانی کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی شوروی و کسب استقلال در سال ١٩٩١، در دو جنگ عمده بر سر ناگورنو-قره‌باغ،‌یا قره‌باغ کوهستانی، رو‌در‌روی هم ایستاده‌اند. اگرچه این منطقه در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، ولی ساکنان آن عمدتا ارمنی هستند.

با وجود سال‌ها کوشش برای میانجی‌گری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، این دو کشور هنوز برای حل وفصل مسائل حل‌نشده، مانند تعیین مرزها و بازگرداندن زندانیان، به یک توافق صلح نرسیده‌اند.

روز شنبه سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری ارمنستان گفته بود که کشورش و جمهوری آذربایجان روز یکشنبه دور جدیدی از مذاکرات را در تلاش برای عادی‌سازی روابط در واشنگتن برگزار خواهند کرد.

رهبران جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان بهمن سال گذشته، با حضور وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیدار کردند.

آنتونی بلینکن این دیدار را فرصتی تاریخی برای برقراری صلح واقعی پس از ۳۰ سال منازعه میان دو کشور خواند و افزود واشنگتن متعهد به حمایت از تلاش‌ها برای ایجاد صلح است.

XS
SM
MD
LG