لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا نفتکش مسروقه لیبی را توقیف کرد


پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد نیروهای یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا نفتکشی را که از بندر السدره لیبی به طور غیرقانونی نفت بارگیری کرده بود توقیف کردند.

وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون – می گوید در جریان عملیات ورود یگان ویژه نیروی دریایی به «کشتی بدون پرچمی که اوایل ماه مارس به تصرف سه لیبیایی مسلح درآمده بود»، به کسی آسیبی نرسید.

در بیانیه پنتاگون آمده است این اقدام به درخواست دولت های لیبی و قبرس، و با امضای باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا انجام شد.

عملیات اندکی بعد از ساعت ۱۰ شامگاه یکشنبه به وقت محلی در آبهای بین المللی جنوب شرق قبرس صورت گرفت. ناویان نیروی دریایی آمریکا اکنون کنترل کشتی موسوم به «The Morning Glory» را در دست دارند؛ و به زودی نفتکش را با محموله اش به لیبی منتقل خواهند کرد.

کشتی «The Morning Glory» اوایل همین ماه در بندر السدره، که تحت محاصره شورشیان لیبی قرار دارد، بارگیری کرده بود. کشتی پرچم کره شمالی را داشت، ولی دولت پیونگ یانگ مسئولیت آن را تکذیب کرده و گفته بود کشتی با یک شرکت مصری در ارتباط است، و ثبت کشتی را فسخ کرده بود.

تلاش های دولتی لیبی نتوانست به بازگرداندن کشتی «The Morning Glory» کمک کند. این رویداد واکنش های تندی را علیه علی زیدان نخست وزیر لیبی برانگیخت و موجب فرار وی از کشور شد.

دولت لیبی می گوید به نیروهای ویژه دستور داده طی دو هفته مناطق تحت کنترل شورشیان را بار دیگر به کنترل دولت درآورند.

درگیری دولت با شورشیان موجب کاهش ۸۰ درصدی صادرات نفت لیبی شده است.
XS
SM
MD
LG