لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

اسکاتلند خواستار همه‌پرسی استقلال از بریتانیا شد


بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکلا استرجن، وزیر اول و رهبر سیاسی اسکاتلند روز دوشنبه ۲۳ اسفند ماه اعلام کرد خواستار یک همه پرسی برای استقلال اسکاتلند از بریتانیا است که می تواند در پاییز سال ۲۰۱۸ برگزار شود.

خبر احتمال برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در حالی اعلام می شود که دولت ترزا می در انگلستان آماده شده تا مذاکرات رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه ۲۸ کشوری اروپا را بزودی آغاز کند.

در همه‌پرسی تابستان سال گذشته در بریتانیا که خروج کشور از اتحادیه اروپا به رأی گذاشته شده بود، ۶۲ درصد از مردم اسکاتلند با خروج از اتحادیه مخالفت کرده بودند در حالیکه در کل بریتانیا تنها ۴۸ درصد خواستار ماندن در اتحادیه اروپا بودند.

خانم استرجن با اشاره به خواسته اکثریت اسکاتلندی ها مبنی بر ماندن در اتحادیه اروپا گفت دولت مرکزی بریتانیا، تمایل اسکاتلند برای ماندن در بازاری واحد و اقتصادی یکپارچه پس از خروج بریتانیا از اتحادیه را نادیده گرفته است.

اسکاتلند پیشتر و در یک رأی‌گیری تنگاتنگ در سال ۲۰۱۴ از استقلال از بریتانیا خودداری کرد، اما افکار عمومی در اسکاتلند بر سر مسئله استقلال همچنان اختلاف نظر دارد.

استکالند برای برگزاری یک همه‌پرسی مشروع و قابل اجرا باید رأی مثبت پارلمان بریتانیا و همچنین پارلمان اسکاتلند را جلب کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG