لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

کم خوابی ممکن است به مغز آسیب بزند


آن دسته از افرادی که روز تعطیلی آخر هفته برای جبران کسر خواب روزهای کاری بیشتر در رختخواب می مانند و می خوابند، احتمالا در خطر از دست دادن شماری از سلول های مغز خود هستند.

به گفته سیگرید ویزی، دانشمند اعصاب در دانشگاه پنسیلوانیا، این باور کلی که «کسر خواب» می تواند با خوابیدن بیشتر در روزهای تعطیل جبران شود، افسانه است.

خانم ویزی و گروهش پس از آن که الگوی خواب طبق برنامه در هفته و خواب طولانی در آخر هفته - مانند کاری که بسیاری از کارمندان می کنند- را روی موش ها آزمایش کردند دریافتند که مغز موش ها حدود ۲۵ درصد از سلول های مرتبط با هشیاری و حافظه را از دست می دهد.

این دانشمند علوم عصبی در مقاله ای که در نشریه نوروساینس چاپ کرده، توضیح می دهد که وقتی موش ها کمتر می خوابند، مغزشان از طریق تولید پروتئین «سروتونین نوع ۳» که سلول های عصبی را حفاظت می کند، واکنش نشان می دهد. اما وقتی کم خوابی به عادت بدل می شود، تولید آن پروتئین متوقف شده و حفاظت از سلول های عصبی کاهش می یابد.

سیگرید ویزی و گروهش اکنون قصد دارند روی مغز افرادی کار کنند که به شکل شیفتی کار می کردند تا دریابند که آیا عارضه فوق قابل پیش بینی هست یا خیر.
XS
SM
MD
LG