لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

تاثیر خواب مرتب بر بهبود رفتار کودکان


نتایج یک تحقیق جدید حاکی از آن است که تعیین یک برنامه منظم و دقیق برای خواب کودکان به بهبود رفتار و عادت های آن ها کمک می کند.

پژوهشگران کالج لندن برای انجام این تحقیق، اطلاعات مربوط به برنامه خواب بیش از ۱۰ هزار کودک سنین بین ۵ و ۷ ساله را در یک دوره چهار ساله مورد بررسی قرار دادند و این اطلاعات را با گزارش های مادران و معلمان در مورد مشکلات رفتاری این کودکان مقایسه کردند. تحلیل دانشمندان نشان داد که ارتباط قابل توجه آماری و بالینی بین زمان خواب کودکان و رفتار آن ها وجود دارد.

پژوهشگران معتقدند که ساعات خواب نامنظم با اخلال در ریتم طبیعی بدن کودکان بر رفتار آن ها تاثیر می گذارد و باعث محرومیت از خواب و خستگی مفرطی می شود که در نهایت پیامدهای منفی بر رفتار آن ها خواهد داشت.

مشکلات رفتاری کودکان زمانی آغاز می شود که با شروع مدرسه برنامه خواب آن ها تغییر نمی کند، اما اگر کودکان ساعت خواب منظم و مرتبی داشته باشند، الگوهای رفتاری آن ها به طور قابل توجهی بهتر می شوند.

ایوان کلی، نویسنده اصلی این گزارش تحقیقی می گوید رشد اوان دوران کودکی تاثیر بسیار قابل توجه و چشمگیری بر سلامت آن ها در دوران نوجوانی و بزرگسالی دارد و اثرات ساعت خواب نامرتب و متغیر خوشبختانه قابل جبران هستند. او پیشنهاد می کند بازبینی و تغییر الگوهای خواب به عنوان بخش معینی از مراقبت های بهداشتی و درمانی بدل شود.

این گزارش تحقیقی در نشریه «Pediatrics» منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG