لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

کرونا در ایران | احتمال افزایش مبتلایان به بالای ۳۰ هزار نفر در روز؛ درخواست برای اعمال «محدودیت‌های جدی»


آرشیو
آرشیو

در حالی که شیوع امیکرون در ایران شدت گرفته است و روزانه حدود دو هزار مبتلای جدید به آمار رسمی افزوده می‌شوند، مقامات بهداشتی ایران تنها بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تأکید می‌کنند.

معاون درمان وزیر بهداشت ایران گفته است در صورت ادامه کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شاهد افزایش ابتلا و مرگ خواهیم بود و در سه هفته آینده، «پیک شدیدی» را تجربه خواهیم کرد.

علی اکبری ساری، رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت نیز می‌گوید آمار افزایشی چند روز اخیر نشان می‌دهد طی دو هفته، شمار مبتلایان به امیکرون به بالای ۳۰ هزار نفر در روز خواهد رسید. او افزود آمار بستری‌ها نیز به همین نسبت افزایش خواهد یافت.

کارشناسان بهداشتی هشدار داده‌اند که آمار واقعی ابتلا به امیکرون در ایران دقیق نیست و به مراتب بالاتر از آن چیزی است که در آمار رسمی عنوان می‌شود. یک متخصص بیماری‌های عفونی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته است که ۵۰ درصد تست‌ها با خطا رو به رو می‌شوند.

شروین شکوهی گفت همه سرماخوردگی‌ها را باید امیکرون تلقی کرد و «نیازی به تست نیست.»

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حضوری کردن مدارس را «اشتباه» خواند و گفت: « در این شرایط باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم.»

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا از افزایش ابتلای کودکان به کرونا در دو هفته اخیر خبر داد. محمد طباطبایی جبلی گفت کودکان زیر ۱۲ سال هنوز واکسینه نشده‌اند و مدارس می‌توانند «کانون افزایش سرعت انتقال» کرونا باشند.

در همین حال، اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای، اعمال «محدودیت‌های جدی» برای پیشگیری از افزایش ابتلا و بستری و «لبریز شدن» بیمارستان‌ها را ضروری دانست.

این اپلیکیشن هشدار داده است که «بلندی موج بستری»‌ امیکرون چند برابر بزرگ‌تر از بستری دلتا است و در ایران، در قله دلتا کل بستری‌های کرونا به بالای ۱۵۰۰۰ نفر در یک روز رسید.

اعمال محدودیت با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا صورت می‌گیرد که هنوز تصمیمی در این رابطه نگرفته است.

از طرفی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفته است که راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه، «با حضور گسترده مردم» در تهران برگزار خواهد شد و این موضوع در وزارت کشور مورد تأیید واقع شده است.

XS
SM
MD
LG