لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۲

جلسه تعیین کننده نمایندگان با رئیس مجلس برای اسیتضاح وزیر علوم


همزمان با جدی شدن استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس ایران، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از برگزاری جلسه وزیر با رئیس مجلس و نمایندگان استیضاح کننده خبرداد.

قاسم جعفری روز یکشنبه با اشاره به مخالفت رئیس مجلس ایران با استیضاح وزیر علوم گفت: «آقای لاریجانی معتقد است اگر توافقی میان استیضاح کنندگان و وزیر علوم صورت بگیرد بهتر از استیضاح است به همین دلیل جلسه سه جانبه‌ای را فردا برگزار خواهد کرد.» به گفته او هیات رئیسه موظف است طرح استیضاح وزیر علوم را اعلام وصول کند اما به دلیل مخالفت رئیس مجلس، این کار را نمی‌کند.

الیاس نادران، یکی از نمایندگانی که استیضاح وزیر علوم را امضا کرده است روز یکشنبه از هیات رئیسه مجلس خواست که طرح استیضاح را اعلام وصول کند. او گفت که هیچ قولی برای پذیرش تاخیر در استیضاح نداده است.

در همین ارتباط، بیش از ۹۰۰ استاد دانشگاه در ایران با امضا نامه‌هایی، از عملکرد وزیر علوم حمایت کردند. در یکی از نامه‌ها که به امضای ۶۳۷ نفر از استادان دانشگاه‌ها رسیده، با خطاب قرار دادن رئیس مجلس، نسبت به تضعیف وزیر علوم ابراز تاسف شده است.

نامه دیگری با امضای ۲۶۹ نفر از استادان دانشگاه تهران نیز خطاب به رضا فرجی دانا نوشته شده و در آن از فرآیند انتخاب رییس دانشگاه تهران تقدیر شده است. این استادان در ادامه از اقدامات وزیر علوم حمایت کرده‌اند. اتحادیه دانشگاههای غیردولتی نیز در نامه‌ای به علی لاریجانی، از عملکرد وزیر علوم حمایت کرده است.

رضا فرجی دانا، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، طی ماههای اخیر با انتقادات تندی از سوی نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران روبرو بود. انتصاب استادان و روسای دانشگاه نزدیک به اصلاح طلبان، یکی از دلایل انتقادات نمایندگان به فرجی دانا است. رئیس جمهوری ایران، فرجی دانا را پس از آن برای وزارت علوم به مجلس معرفی کرد، که مجلس با وزارت جعفر توفیقی موافقت نکرد.

XS
SM
MD
LG