لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

شاهزاده سعودی از آمریکا خواست سامانه‌های پدافند موشکی پاتریوت را در عربستان نگه دارد


شاهزاده ترکی الفیصل (آرشیو)
شاهزاده ترکی الفیصل (آرشیو)

شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی، در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی سی.ان.بی.سی گفته است که کشورش از آمریکا می‌خواهد با باقی گذاشتن تجهیزات دفاعی نظیر سیستم پدافند موشکی پاتریوت در عربستان نشان دهد که به امنیت این کشور متعهد است.

ترکی الفیصل این مطلب را در پاسخ به پرسشی درباره این که خاورمیانه در پی روی کار آمدن طالبان در افغانستان چه نیازی از آمریکا دارد، اعلام کرد.

به نوشته سی.ان.بی.سی در روز پنجشنبه ۱۸ شهریور، شاهزاده الفیصل گفت کشورش «قربانی حملات موشکی و پهپادی - نه فقط از یمن بلکه از ایران - بوده است.»

آمریکا حضور نظامی خود در عربستان را در سال ۲۰۱۹ افزایش داد و در پی حملات به تاسیسات نفتی عربستان که واشنگتن ایران را مسئول آن دانست، سیستم‌های پدافند موشکی پاتریوت را در عربستان مستقر کرد. تهران اتهام دست داشتن در آن حملات را رد کرده است.

ترکی بن الفیصل گفت عربستان کمک آمریکا را ترجیح می‌دهد، اما برای تقویت توانایی خود برای مقابله با حملات هوایی حوثی‌های یمن و ایران به دنبال «دیگر پشتیبانی‌ها» است.

پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر امضاء تفاهم‌نامه همکاری نظامی میان عربستان سعودی و روسیه منتشر شد. سایت «دیفنس» در گزارشی تحلیلی نوشت این پیامی از سوی ریاض به واشنگتن است که عربستان همکاری‌های دفاعی خود را متنوع کرده و دیگر به آمریکا اکتفا نخواهد کرد.

دولت ایالات متحده در واکنش به گزارش‌های مربوط به امضای پیمان همکاری نظامی میان عربستان سعودی و روسیه ضمن تاکید بر پایبندی آمریکا به ادامه همکاری‌های دفاعی با عربستان سعودی، از متحدان خود خواست از هرگونه همکاری نزدیک نظامی با روسیه پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG