لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

عربستان سعودی: حمله پهپادی روز جمعه به تاسیسات نفتی ریاض آسیب نزده است


ریاض - آٰرشیو
ریاض - آٰرشیو

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی می‌گوید که در حمله پهپادی روز جمعه به تاسیسات نفتی در پایتخت این کشور، آتش سوزی روی داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه ۳۰ اسفند به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داده است که در این حمله که بامداد جمعه صورت گرفت، به کسی آسیبی نرسید و خسارتی وارد نشد. خبرگزاری دولتی عربستان گفته است که این حمله عرضه نفت را نیز مختل نکرد.

در همین حال خبرگزاری رویترز امروز شنبه ٣٠ اسفند به نقل از یک تلویزیون سعودی از «ردیابی» و «انهدام» یک پهپاد بمبگذاری‌شده شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، که به سوی شهر خمیس مشیط در حرکت بود، خبر داد.

در حالی که ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در سرتاسر مرزهای جنوبی یمن با حوثی ها درگیر است، عربستان در هفته های اخیرشاهد افزایش حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها بوده است.

در یکی از حملات اخیر، پهپادها، راس تنوره، بزرگترین پالایشگاه نفت عربستان و در شمال شرق این کشور با ظرفیت پالایش ۵۵۰ هزار بشکه نفت در روز را هدف قرار دادند. به نوشته آسوشیتدپرس، این حمله نگرانی‌ها درباره قابلیت رو به افزایش دشمنان منطقه ای ریاض را افزایش داد.

آسوشیتدپرس می نویسد جزئیات حمله روز جمعه هنوز چندان روشن نیست و مقامات سعودی نام تاسیساتی که هدف قرار گرفت را اعلام نکرده اند. شرکت نفت عربستان، آرامکو، یک پالایشگاه در جنوب شرق ریاض را اداره می کند. این پالایشگاه بنزین، دیزل، سوخت جت، و محصولات دیگر برای مصرف در اطراف پایتخت، تولید می کند.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد تصاویر ماهواره ای شرکت «پلنت لبز» که این خبرگزاری آنها را بررسی کرده است، وارد شدن هیچگونه خسارت واضحی را به پالایشگاه ریاض نشان نمی‌دهد.

به نوشته آسوشیتدپرس، عربستان در بیانیه خود، حوثی ها را مسئول حمله روز جمعه معرفی نکرده است. اما چند ساعت پیش از آن، سخنگوی نظامی حوثی ها گفته بود که این گروه با شش پهپاد به یک تاسیسات آرامکو در ریاض حمله کرده است. حوثی ها نام آن تاسیسات را اعلام نکردند. ریاض حدود هزار کلیومتر از خاک یمن فاصله دارد.

XS
SM
MD
LG