لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۸

سفر ولیعهد عربستان به ترکیه؛ احتمال «عادی‌سازی کامل» روابط دو کشور


آرشیو
آرشیو

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز چهارشنبه ۱ تیر برای اولین بار پس از سال‌ها به ترکیه سفر کرد تا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری آن کشور، دیدار و گفت‌وگو کند.

این دیدار در شرایطی انجام می‌شود که اردوغان به دنبال کسب حمایت مالی خارجی است تا بتواند در آستانه انتخاباتی تنگاتنگ، فشار اقتصادی در ترکیه را کاهش دهد.

این سفر همچنین نشان‌دهنده تلاش محمد بن سلمان برای بازسازی وجهه خود در فراتر از منطقه خلیج فارس است.

روابط عربستان و ترکیه پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، به شدت آسیب دید.

در ماه آوریل، اردوغان پس از ماه‌ها تلاش برای بهبود روابط بین کشورهای منطقه، با محمد بن سلمان در عربستان سعودی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. ترکیه محاکمه مربوط به قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۱۳۹۷ را، کنار گذاشت.

یک مقام ارشد ترکیه که نمی‌خواست نامش منتشر شود، به رویترز گفت که انتظار می‌رود این سفر «عادی‌سازی کامل» روابط و «احیای دوره پیش از بحران» را به همراه داشته باشد.

این مقام ترکیه‌ای گفت که ترکیه و عربستان ضمن لغو محدودیت‌های تجاری، پروازها، و نمایش سریا‌ل‌های تلویزیونی، و تبلیغات رسانه‌ای متقابل علیه یکدیگر را متوقف کرده‌اند.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا پیشتر اعلام کرده‌اند که بن سلمان دستور قتل جمال خاشقجی، شهروند سعودی دارای اقامت آمریکا و روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی، را صادر کرده بود.

XS
SM
MD
LG