لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

یک مقام آمریکایی: تولید‌کنندگان عمده نفت ظرفیت تولید اضافی دارند


آموس هاشتاین، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا (راست) در کنار جو بایدن
آموس هاشتاین، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا (راست) در کنار جو بایدن

یک فرستاده ارشد ایالات متحده در امور انرژی روز یکشنبه گفت که تولیدکنندگان عمده نفت خام ظرفیت اضافی تولید دارند و احتمالاً پس از سفر اخیر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکای به خاورمیانه، عرضه نفت را افزایش خواهند داد.

آموس هاشتاین، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور امنیت انرژی، در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس گفت: «بر اساس آنچه در این سفر شنیدیم، کاملاً مطمئن هستم که چند گام دیگر را در هفته‌های آینده خواهیم دید.»

او نگفت که کدام کشور یا کشورهایی تولید نفت خود را افزایش خواهند داد و توضیحی هم درباره این میزان افزایش ارائه نداد.

هاشتاین ‌گفت که این افزایش تولید فقط مربوط به عربستان نیست و مقامات آمریکایی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس و عربستان سعودی در این زمینه صحبت کرده‌اند.

به نوشته رویترز، این مقام گفت که قصد ندارد به این موضوع بپردازد که چقدر ظرفیت اضافی در عربستان سعودی و امارات متحده عربی و کویت و یا دیگر کشورها برای تولید بیشتر وجود دارد اما تاکید کرد که این کشورها امکان و ظرفیت اضافی برای تولید بیشتر نفت دارند.

قیمت نفت در ماه ‌های اخیر افزایش یافته است و در آمریکا، جو بایدن برای کاهش قیمت نفت که بر قیمت بنزین نیز و دیگر محصولات اثر گذاشته، تحت فشار است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت که انتظار دارد شاهد کاهش بیشتر قیمت بنزین در ایالات متحده به سوی ۴ دلار در هر گالن باشد. در اوایل سال جاری میلادی برای اولین بار در تاریخ، قیمت بنزین در آمریکا از ۵ دلار در هر گالن بیشتر شد.

پس از اعمال تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه به دنبال تهاجم مسکو به اوکراین، قیمت نفت به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ رسید و در ماه مارس به بیش از ۱۳۹ دلار در هر بشکه افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG