لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

نامه یازده کشور عرب منطقه به سازمان ملل در انتقاد از «اقدامات مداخله جویانه» ایران


یازده کشور عربی در خاورمیانه و شمال آفریقا با ارسال نامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایران را متهم به پشتیبانی از تروریسم، دخالت پیاپی در امور داخلی کشورهای عرب و ایجاد تنش در منطقه کردند.

در این نامه که روز دوشنبه ۲۵ آبان به سازمان ملل فرستاده شده، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی شورشیان شیعه حوثی در یمن و شبه نظامیان حزب الله که از دولت سوریه حمایت می‌کنند، یاد شده است.

این یازده کشور همچنین ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی در بحرین، عراق، عربستان سعودی، کویت و دیگر نقاط متهم کردند.

این نامه که تنظیم و هماهنگی امضای آن توسط امارات متحده عربی انجام شده، به امضای، عربستان سعودی، مصر، اردن، سودان، مراکش، بحرین، کویت، عمان، قطر و یمن رسیده است.

کشورهای عربی منطقه پیشتر نیز در پی قطع روابط ایران و عربستان سعودی نامه‌ها و قطعنامه‌هایی در محکومیت دخالت ایران در امور کشورهای منطقه امضا کرده یا به تصویب رسانده بودند. اما در این بین عمان، کشوری که روابط نسبتا گرمی با تهران دارد هم این نامه‌ را امضا کرده است.

دو ماه پیش وزیر خارجه بحرین اعلام که تنها راه پیش روی ایران برای عادی سازی روابط با کشورهای منطقه، تغییر جامع در «سیاست خارجی خصمانه» تهران است.

کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان، بحرین و امارات، ایران را متهم می‌کنند که با ارسال سلاح برای شورشیان حوثی یمن، به تنش در منطقه دامن می‌زند. ایران ارسال سلاح برای حوثی ها را تکذیب می کند.

عربستان نیز که روابط خود با ایران را در پی حمله به اماکن دیپلماتیک خود در تهران و مشهد و اعتراض‌ها به اعدام شیخ نمر قطع کرده است، ایران را متهم به دخالت در امور داخلی کشورهای عرب منطقه می‌کند. ایران در مقابل عربستان را به حمایت از گروه های افراطی سنی نظیر داعش متهم می کند.

اختلافات عربستان و برخی از کشورهای عرب منطقه در پی ناآرامی و جنگ داخلی در عراق و سوریه بالا گرفت و با اعلام حمایت ایران از حوثی‌ها و حمله به سفارت عربستان در تهران به اوج رسید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG