لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

بلینکن می‌گوید «عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل» همچنان «دشوار» است


بلینکن می‌گوید «عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل» همچنان «دشوار» است
بلینکن می‌گوید «عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل» همچنان «دشوار» است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت که ایالات متحده با هدف دستیابی به توافقی «متحول کننده»، روی طرح «عادی‌سازی روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و اسرائیل» کار می‌کند، اما این روند همچنان جزئیاتی از جمله گروه‌های فلسطینی را نیز شامل می‌شود.

به گزارش بلومبرگ، وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «ویژگی‌های هر توافقی، از نظر آنچه طرف‌های مختلف به دنبال آن هستند، چالش‌برانگیز است و بنابراین، در حالی‌ که من معتقدم توافق، بسیار ممکن است؛ اما به هیچ وجه قطعی نیست. اما ما معتقدیم که منافعی که از این توافق حاصل می‌شود ـ اگر بتوانیم به آن دست یابیم ـ قطعا ارزش تلاش آن را خواهد داشت.»

همزمان بلینکن در پاسخ به پرسشی درباره امتناع عربستان از افزایش تولید نفت و اصرار اسرائیل بر گسترش شهرک‌سازی‌ها گفت که دولت بایدن انتظار دارد در هر توافقی باید «پیشرفت در تعدادی از موضوعات» مورد نگرانی آمریکا حاصل شود.

همچنین وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که پیمان عربستان و اسرائیل ثبات بیشتری را برای خاورمیانه به ارمغان خواهد آورد و افزود که به رسمیت شناختن دولت اسرائیل توسط «متولی مقدس‌ترین مقدسات اسلام»، در سراسر منطقه طنین‌انداز خواهد شد.

پیش‌تر صدای آمریکا در هفتم شهریور در گزارشی نوشت اگر چه عربستان سعودی جزء کشورهای عربی نیست که در چارچوب «توافق‌های ابراهیم» روابط خود با اسرائیل را عادی‌سازی کرده‌اند، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره یک توافق احتمالی میان دو کشور وجود دارد.

ریاض به رسمیت شناختن اسرائیل را به رسیدگی به هدف فلسطینی‌ها برای تشکیل دولت مشروط کرده است. از جمله چالش‌های پیش روی این هدف، شکاف بین دولت فلسطینی مورد حمایت بین‌المللی و رقیب مسلح اسلام‌گرای آن حماس است.

XS
SM
MD
LG