لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۲

خبرگزاری دولتی: روحانی سفرش را به نیویورک نیمه تمام می گذارد


روحانی رئیس جمهوری ایران و جواد ظریف در سازمان ملل
روحانی رئیس جمهوری ایران و جواد ظریف در سازمان ملل

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، اوایل روز دوشنبه خبر داد که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران سفر خود به نیویورک را نیمه تمام می گذارد و با لغو برخی از برنامه های خود دوشنبه شب به تهران سفر خواهد کرد.

این خبرگزاری علت این تصمیم رئیس جمهوری ایران را حضور در مراسم انتقال پیکر زائران ایرانی به تهران اعلام کرده است که در حادثه منا در عربستان سعودی کشته شدند.

به گزارش ایرنا پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی رئیس جمهوری ایران گفته است حسن روحانی «در بدو ورود به نیویورک به وزرای امور خارجه، ارشاد، راه و شهر سازی، کشور، بهداشت و بویژه سازمان حج دستور داد تا با تشکیل ستادی هماهنگ، نسبت به انتقال هر چه سریعتر پیکر قربانیان» به ایران و مداوای آسیب دیدگان حادثه اقدام کنند.

پیشتر در روز یکشنبه حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده آیت الله خامنه ای در این روزنامه گفته بود ادامه سفر حسن روحانی و جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران به نیویورک «علاوه بر آن که در عرف دیپلماتیک اقدامی غیرقابل توجیه تلقی می شود، اهانت به مردم و بی اعتنایی به جانباختگان و خانواده های آنان نیز هست.»

حسین شریعتمداری از منتقدان دیرین جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به شمار می رود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و حسن روحانی قرار است روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کنند. چند روز پیش در نیویورک جواد ظریف و جان کری، وزیر امورخارجه ایران با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

حسن روحانی و گروهی از دولتمردان او از جمله برای شرکت در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا و گفتگو با رسانه های آمریکایی به نیویورک آمده اند.

در همین حال خبرگزاری مهر به نقل از سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران گزارش داده است که شمار ایرانیانی که در حادثه منا کشته شدند به ۱۶۹ نفر افزایش یافته است. او گفت هنوز ۳۰۷ نفر ناپدید هستند.

از سوی دیگر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سخنان مقامات ایران درباره مقصر دانستن مقامات سعودی در حادثه منا را رد کرد و گفت تحقیقات ادامه دارد و ایرانی ها نباید از این امر بهره برداری سیاسی کنند.

عربستان چندی قبل نیز به خاطر سقوط یک جرثقیل که منجر به کشته شدن تعداد دیگری از زائران ایرانی و دیگر ملیت ها شد مورد انتقاد مقامات ایران قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG