لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

سرپرست حجاج ایرانی: دستگیری زائران و ابتلا به کرونا شایعه است


بازگشت زائران ایرانی پس از حادثه منا
بازگشت زائران ایرانی پس از حادثه منا

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت دستگیری و یا جاماندن تعدادی از زائران ایرانی در بیمارستان‌های عربستان را تکذیب کرد.

سیدعلی قاضی عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بازگشت به ایران و در یک نشست خبری تاکید کرد که هیچ زائر ایرانی دستگیر نشده و مجروحی نیز در بیمارستان‌های عربستان حضور ندارد. او از ۶۹ زائری که پیش "مفقود الاثر" نامیده می‌شدند به عنوان "مفقود الجسد" نام برد.

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و کنسولی وزیر امور خارجه روز سه‌شنبه ۱۴ مهر اعلام کرد که "تکلیف" حدود ۱۱۶ زائر ایرانی همچنان نامشخص است و احتمال داد که تعدادی از آنها بازداشت شده باشند. یک روز پس از آن اعلام شد که تعداد دیگری از اجساد ایرانیان شناسایی شده و حالا با اظهارنظر آقای قاضی عسگر، تعداد باقیمانده را نیز باید جزو کشته‌شدگان دانست.

نماینده رهبر ایران و سرپرست حجاج همچنین عنوان کرد که زائران کشته شده ایرانی "در بهترین حالت" جان باختند و "قطعا بهشتی شدند".

به گفته او مسئولان ایرانی مدارکی از حادثه مرگبار منا در دست دارند که حاکی از "بی‌مدیریتی" مسئولان عربستانی است و با استناد به آنها "به راحتی" می‌توان مشخص کرد در آن روز چه اتفاقی افتاده است.

قاضی عسگر ابتلای برخی زائران ایرانی به کرونا را هم به طور کامل تکذیب کرد و آن را شایعه‌سازی علیه حج و حجاج دانست: "چرا روی حج تا این اندازه فشار می‌آورند. سال‌ها میلیون‌ها نفر به سفر می‌برند، اما چرا فقط درباره حج و عمره این حرف‌ها را می‌زنند؟"

بر طبق آخرین اعلام سازمان حج و زیارت شدت ازدحام در مراسم "رمی جمرات" در روز جمعه دوم مهر ماه منجر به مرگ۴۶۴ زائر ایرانی شده است.

XS
SM
MD
LG