لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۰۸

سرپرست حجاج ایرانی: دستگیری زائران و ابتلا به کرونا شایعه است


بازگشت زائران ایرانی پس از حادثه منا

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت دستگیری و یا جاماندن تعدادی از زائران ایرانی در بیمارستان‌های عربستان را تکذیب کرد.

سیدعلی قاضی عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بازگشت به ایران و در یک نشست خبری تاکید کرد که هیچ زائر ایرانی دستگیر نشده و مجروحی نیز در بیمارستان‌های عربستان حضور ندارد. او از ۶۹ زائری که پیش "مفقود الاثر" نامیده می‌شدند به عنوان "مفقود الجسد" نام برد.

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و کنسولی وزیر امور خارجه روز سه‌شنبه ۱۴ مهر اعلام کرد که "تکلیف" حدود ۱۱۶ زائر ایرانی همچنان نامشخص است و احتمال داد که تعدادی از آنها بازداشت شده باشند. یک روز پس از آن اعلام شد که تعداد دیگری از اجساد ایرانیان شناسایی شده و حالا با اظهارنظر آقای قاضی عسگر، تعداد باقیمانده را نیز باید جزو کشته‌شدگان دانست.

نماینده رهبر ایران و سرپرست حجاج همچنین عنوان کرد که زائران کشته شده ایرانی "در بهترین حالت" جان باختند و "قطعا بهشتی شدند".

به گفته او مسئولان ایرانی مدارکی از حادثه مرگبار منا در دست دارند که حاکی از "بی‌مدیریتی" مسئولان عربستانی است و با استناد به آنها "به راحتی" می‌توان مشخص کرد در آن روز چه اتفاقی افتاده است.

قاضی عسگر ابتلای برخی زائران ایرانی به کرونا را هم به طور کامل تکذیب کرد و آن را شایعه‌سازی علیه حج و حجاج دانست: "چرا روی حج تا این اندازه فشار می‌آورند. سال‌ها میلیون‌ها نفر به سفر می‌برند، اما چرا فقط درباره حج و عمره این حرف‌ها را می‌زنند؟"

بر طبق آخرین اعلام سازمان حج و زیارت شدت ازدحام در مراسم "رمی جمرات" در روز جمعه دوم مهر ماه منجر به مرگ۴۶۴ زائر ایرانی شده است.

مشاهده نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG