لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

وزیر خارجه عربستان سعودی احتمال عادی‌سازی روابط را «خنده‌دار» دانست


عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی - آرشیو
عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی - آرشیو

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز سه شنبه اظهارات اخیر همتای ایرانی خود در مورد احتمال بهبود روابط دو کشور را «خنده دار» خواند و خواستار تغییر رفتار ایران برای هرگونه مصالحه شد.

پس از حمله گروهی از معترضان ایرانی در دی ماه ۱۳۹۴ به سفارت عربستان سعودی در پایتخت و ساختمان کنسولگری آن کشور در مشهد، ریاض و برخی متحدان منطقه‌ای آن، روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اول شهریور ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، از طرح تبادل دیپلمات پس از برگزاری مراسم حج، به منظور بازدید از سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و ریاض، خبر داده بود.

در روزهای اخیر برخی خبرگزاری ایران از احتمال حضور هیاتی از عربستان برای بررسی و بازگشایی سفارت این کشور خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه سعودی که به بریتانیا رفته است این گفته ظریف را «خنده دار» خواند و گفت «اگر ایران می‌خواهد روابط خوبی با عربستان داشته باشد، باید سیاست‌های خود را تغییر دهد.»

عادل الجبیر در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در لندن، با بیان این که تهران باید قوانین بین المللی را محترم بشمارد، گفت در حال حاضر ما از جدی بودن ایران، برای آن که همسایه خوبی باشد، نشانه‌ای نمی‌بینیم.

وی همچنین تاکید کرد که تماس‌های دیپلماتیک و گفت‌وگوهای مسئولان ایرانی و سعودی در ارتباط با مراسم حج امسال، به معنای عادی سازی روابط و نزدیک شدن دو کشور نیست و هیچ ارتباطی با سیاست ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG