لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

عربستان از خنثی کردن یک تلاش حزب‌الله برای قاچاق مواد مخدر خبر داد


تصویر رهبر حزب‌الله - آرشیو
تصویر رهبر حزب‌الله - آرشیو

رسانه‌های عربستان سعودی می‌گویند این کشور و نیجریه یک تلاش برای قاچاق قرص‌های آمفتامین به داخل عربستان از طریق یک شبکه مرتبط با حزب‌الله لبنان را خنثی کردند.

نشریه «سعودی گازت» روز پنجشنبه ۱۸ شهریور گزارش داد، این شبکه قصد داشته است بیش از ۴۵۰ عدد قرص کاپتاگون آمفتامین را از طریق دریا و از لبنان به نیجریه انتقال دهد و سپس وارد عربستان کند.

یک سخنگو در وزارت کشور عربستان گفته است که یکی از «شبکه‌های تولید و قاچاق مواد مخدر» حزب الله پشت این تلاش بوده است.

نشریه سعودی گازت توضیح بیشتری درباره اسنادی که حزب‌الله را با این تلاش مرتبط می‌کند، ارائه نداده است.

مقامات سعودی گفته‌اند که با وزارت کشور نیجریه در این زمینه همکاری کرده‌اند.

چند سال پیش نیز امانوئل اتولنگی، یک پژوهشگر بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها» در آمریکا، اعلام کرده بود که همکاری حزب الله با شبکه‌های مواد مخدر طی دهه های گذشته به چند میلیارد دلار رسیده است. او نوشته بود نقش حزب الله در تولید و فروش داروهای جعلی مانند «کپتگون» - یک آمفتامین قوی - و درگیری روزافزونش در قاچاق کوکائین به خوبی مستند شده است.

به نوشته او «اداره مبارزه با مواد مخدر» آمریکا سال‌ها از طریق «پروژه کاساندرا» با قاچاقچیان مواد مخدر حزب‌الله مبارزه می‌کرد. از جمله دستاوردهای این پروژه بسته شدن «بانک لبنان کانادا» و محکومیت ایمن جمعه، یک لبنانی کلمبیایی و سرحلقه قاچاقچیان حزب الله، بود که ماهی دویست میلیون دلار برای کارتل‌های مکزیکی و کلمبیایی پولشویی می کرد.

رسانه‌های دیگر نیز گزارش‌های متعددی از ارتباط حزب‌الله با قاچاق مواد مخدر نوشته‌اند. حزب‌الله به طور رسمی دست داشتن در قاچاق مواد مخدر را رد کرده است. به نوشته واشنگتن پست، مجریان قانون نیز این گروه را با کشف و ضبط محموله‌های قاچاق این مواد در مناطق مختلف از جمله در مرز سوریه-اردن، و شهرهای امارات و عربستان مرتبط می‌دانند.

XS
SM
MD
LG