لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

قاچاق، رباخواری، و باج‌گیری؛ راه‌های جدید کسب درآمد شبه‌نظامیان منطقه در نبود کمک‌های مالی جمهوری اسلامی


آرشیو
آرشیو

رسانەهای منطقە می‌گویند در حالی که مشکلات عظیم اقتصادی ایران سبب شده است که جمهوری اسلامی دیگر نتواند همانند گذشتە برای گروەهای شبە نظامی تحت حمایت خود کمک‌های مالی بفرستد، این گروەها از طریق اقداماتی مانند قاچاق و اخاذی، استقلال مالی بیشتری پیدا کردە‌اند.

به گزارش سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا از اربیل، تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا علیە ایران اقتصاد این کشور را فلج کردە است و جمهوری اسلامی دیگر نمی‌تواند همانند گذشتە بە گروەهای شبە نظامی تحت حمایتش در منطقە، از جملە حزب‌اللە لبنان و گروەهای عراقی و سوری، کمک مالی ارسال کند.

بر اساس این گزارش، اکنون این گروەها مجبور شدە‌اند در جهت کسب استقلال مالی از ایران حرکت کنند.

بنا بر آن چە در رسانەهای لبنانی منتشر شدە است، ارتش این کشور اواسط تیر ماه طی مدت یک هفتە ٢٠ نفر را در درە بقاع حین قاچاق بیش از ١٨ هزار لیتر گازوئیل بە سوریە دستگیر کردە است. درە بقاع تحت کنترل حزب‌اللە است و در چند ماە گذشتە بە مکانی برای قاچاق سوخت و درآمدزایی حزب‌اللە از طریق کاشت ماریجوانا و قاچاق آن تبدیل شدە است.

وبسایت دیدەبان حقوق بشر سوریە هم روز ١٩ تیر گزارش داد کە قاچاق سوخت از لبنان بە سوریە توسط حزب‌اللە با کمک ماهر اسد، برادر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریە، افزایش چشمگیری داشتە است.

موسسە واشنگتن برای مطالعات خاورمیانە خرداد ماه گزارش داد کە شبەنظامیان وابستە بە ایران در عراق برای تأمین مالی فعالیت‌های خود با الگو قرار دادن حزب‌اللە، اقدامات جدیدی را - از رباخواری گرفتە تا غصب خانە‌های اهل سنت و مسیحیان در موصل و باج‌گیری از کشاورزان و تجار - در پیش گرفتەاند.

دی ماە سال گذشتە نیز العربیە از وجود شبکە گستردەای از عوامل حزب‌اللە در آمریکای جنوبی کە مواد مخدر را بە سایر نقاط جهان قاچاق می‌کردند، پرده برداشت.

XS
SM
MD
LG