لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

آمریکا رئیس پیشین یک کارتل مواد مخدر را به مکزیک تحویل داد


ادواردو آریانو فلیکس
ادواردو آریانو فلیکس

ادواردو آریانو فلیکس، رئیس پیشین یک کارتل مواد مخدر در شهر تیوانا، پس از گذرندان دوران محکومیت خود در زندان فدرال ایالات متحده در آلن‌وود، به مکزیک تحویل داده شد تا در آن کشور در رابطه با اتهامات جنایی، از جمله ارتکاب جرائم سازمان‌یافته، محاکمه شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، ارتش مکزیک و دادستانی کل آن کشور مشهور به «اف‌جی‌آر» روز دوشنبه آریانو فلیکس را در گذرگاه مرزی براونزویل-ماتاموروس تحویل گرفتند و به زندان فوق امنیتی «ال آلتیپلانو» منتقل کردند.

آمریکا، آریانو فلیکس را در سال ۲۰۰۳ به قاچاق مواد مخدر و پولشویی متهم کرد و برای دستگیری او پنج میلیون دلار پاداش تعیین کرد. او در جریان درگیری مسلحانه با نیروهای امنیتی مکزیک در شهر مرزی و خشونت‌زده تیوانا در سال ۲۰۰۸ دستگیر شد.

ادواردو آریانو فلیکس
ادواردو آریانو فلیکس

آریانو فلیکس در سال ۲۰۱۲ به آمریکا مسترد شد و به پولشویی برای کارتل مواد مخدر خود اعتراف کرد. او در سال ۲۰۱۳ به پانزده سال زندان محکوم شد. او آخرین نفر از چهار برادری بود که در ارتباط با این کارتل مواد مخدر به قتل رسیدند یا زندانی هستند.

فلیکس به دلیل همکاری با مقامات آمریکایی، تنها بخشی از مجازات زندان خود را گذراند و سپس به مکزیک تحویل داده شد.

کارتل آریانو فلیکس در اوج قدرت خود، تمامی رقبا را از صحنه خارج کرد و با گسترش فعالیت‌های غیرقانونی خود صدها میلیون دلار درآمد داشت. علی‌رغم مرگ یا دستگیری بسیاری از اعضای اصلی، این کارتل با همکاری با سایر گرو‌ه‌های تبهکار مکزیکی همچنان به فعالیت‌های محدود خود ادامه می‌دهد.

خشونت و جنایات این کارتل موادمخدر، که یکی از مخوف‌ترین باندهای تبهکار دوران معاصر محسوب می‌شود، الهام‌بخش فیلم‌ها و سریال‌های داستانی مختلفی بوده است.

XS
SM
MD
LG