لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

حمایت مصر از سازش بین عربستان سعودی و قطر


عیدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر
عیدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر

دولت مصر قول داده است از توافقنامه سازش میان کشورهای حامی آن در حوزه خلیج فارس و قطر، به منظور کاستن از تنش‌های ناشی از حمایت دوحه از برخی گروه‌های اسلامگرا، از جمله اخوان المسلمین، حمایت کند.

تنش‌ها، که همچنین به رقابت عربستان سعودی و قطر برای نفوذ بر گروه‌های شورشی مخالفت حکومت بشار اسد در سوریه ارتباط دارد، در پی سرنگونی محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر که مورد حمایت اخوان المسلیمن بود، افزایش یافت.

قطر میلیاردها دلار به دولت محمد مرسی، پیش از آن که توسط ارتش برکنار شود، کمک کرد. از آن هنگام، عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس با میلیاردها دلار به کمک دولت مصر شتافتند.

امارات متحده عربی و عربستان، اخوان المسلمین را یک تهدید می‌بینند و به همراه دولت جدید مصر، آن گروه را یک گروه تروریستی نامیده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می‌گوید جزئیات این توافقنامه، که روز یکشنبه صورت گرفت، و کویت، امارات متحده عربی و بحرین را نیز در بر می‌گیرد، هنوز اعلام نشده است.

ملک عبدالله پادشاه سعودی روز چهارشنبه از مردم و رهبری مصر خواست برای موفقیت «این گام به سوی همبستگی اعراب» به آنها بپیوندند.

به دنبال آن، دفتر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر بی‌درنگ واکنش نشان داد و گفت قاهره برای «حمایت از برادرانش» از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، و از اندیشمندان و روزنامه‌نگاران محلی خواست به « پرکردن شکاف» بین طرفین کمک کنند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین در ماه مارس گذشته به مصر پیوستند و سفیران خود را از قطر فرا خواندند.

در پی چند دور مذاکرات در سطوح بالا، قطر اخیرا شخصیت‌ها و اعضای برجسته اخوان المسلمین را از آن کشور اخراج کرد. مصر خواسته بود آنها به اتهام تحریک به خشونت، برای محاکمه به قاهره تحویل داده شوند.

XS
SM
MD
LG