لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۹

امیر قطر: حملات هوایی برای شکست تروریسم کافی نیست


عکس آرشیوی از شیخ تمیم بن احمد آل ثانی امیر قطر
عکس آرشیوی از شیخ تمیم بن احمد آل ثانی امیر قطر

امیر قطر روز سه‌شنبه در سخنانی حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی با هدف شکست دادن تروریسم و افراط‌گرایی در عراق و سوریه را کافی ندانست و گفت لازم است اقداماتی علیه عواملی که به افراط‌گرایی دامن می‌زنند نیز صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیخ تمیم بن احمد آل ثانی در جلسه پارلمان قطر در دوحه گفت سیاست‌های بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و برخی از شبه‌نظامی‌ها در عراق، مهمترین عواملی هستند که به افراط‌گرایی در دو کشور دامن می‌زنند.

او در ادامه افزود «هر سیاست ضدتروریستی در سوریه و عراق که این موضوع را در نظر نگیرد، فقط مدیریت بحران است.»

قطر در ائتلاف نظامی بین‌المللی به رهبری آمریکا که به حملات هوایی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در بخش‌هایی از عراق و سوریه دست می‌زند، نقش پشتیبانی دارد و به نیروهای ائتلاف اجازه می‌دهد از پایگاه هوایی العُدید در آن کشور استفاده کند.

قطر همچنین اسلحه و کمک‌های دیگر برای شورشیانی که با حکومت بشار اسد در حال جنگ هستند، فراهم آورده است.

با این حال، حمایت آن از گروه‌های اسلامگرا، مانند اخوان المسلمین و آنچه که به عنوان مداخله در سیاست‌های منطقه‌ای دیده می‌شود، همسایگان قطر در حوزه خلیج فارس را ناخشنود کرده است. عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین در اوایل سال جاری میلادی (زمستان گذشته) سفیران خود را از دوحه فرا خواندند.

امیر قطر در سخنان امروز خود همچنین به تاثیر پائین آمدن بهای نفت بر اقتصاد آن کشور پرداخت و گفت قطر اقتصادی نیرومند دارد و چنین تحولاتی بر آن تاثیر نخواهد داشت؛ با این حال او از مردم خواست از هزینه‌های اضافی دوری کنند.

XS
SM
MD
LG