لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

وزیران امورخارجه کشورهای عربی با بازگشت سوریه به اتحادیه موافقت کردند


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه - آرشیو
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه - آرشیو

وزیران امور خارجه کشورهای عربی در نشستی که روز یکشنبه برگزار شد، با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب موافقت کردند.

سخنگوی اتحادیه عرب روز یکشنبه گفت وزیران خارجه این اتحادیه تصمیم گرفتند که بار دیگر سوریه را پس از گذشت بیش از یک دهه تعلیق عضویت، به این اتحادیه راه دهند.

شماری از کشورهای منطقه فشار زیادی برای عادی‌سازی روابط با بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور اعمال کرده‌اند و تصمیم به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیز در همین راستا است.

به گزارش رویترز،‌ جمال رشدی، سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب گفت که این تصمیم در نشست وزرای خارجه کشورهای عربی که پشت درهای بسته در مقر اتحادیه عرب در قاهره برگزار شد، گرفته شد.

موضع واشنگتن

چند روز قبل از این، مدیرکل وزارت امورخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، باربارا لیف، با وزیر امورخارجه اردن بادیدار و گفت‌و‌گو کرد.

واشنگتن گفته است که سیاست خود را در قبال دولت سوریه که آن را دولت «یاغی» می‌نامد تغییر نمی‌دهد و از کشورهای عربی خواسته است اگر با سوریه تعامل می‌کنند در ازای آن از اسد امتیاز بگیرند.

عضویت سوریه در اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱ و پس از سرکوب مرگبار اعتراضات خیابانی علیه اسد که سپس منجر به جنگ داخلی گسترده شد، به حالت تعلیق درآمد و بسیاری از کشورهای عربی سفیران خود را از دمشق خارج کردند.

اما اخیرا چند کشور عرب از جمله عربستان سعودی و مصر، دوباره دیدارهای سطح بالا با سوریه داشته‌اند. با این حال شماری از کشورها نظیر قطر، مخالف عادی‌سازی کامل روابط با سوریه در نبود راه‌حل سیاسی برای درگیری داخلی آن هستند.

کشورهای عربی در تلاش هستند در مورد دعوت یا عدم دعوت از اسد برای شرکت در نشست سران اتحادیه عرب در ۱۹ ماه مه در ریاض، به اجماع برسند. قرار است آنها در مورد سرعت عادی سازی روابط و اینکه در چه شرایطی می‌توان به سوریه اجازه بازگشت داد، صحبت کنند.

XS
SM
MD
LG