لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۰۳

توافق سه عضو عمده اوپک با روسیه برای حفظ سطح تولید نفت


نمایی از پالایشگاه نفت آبادان - آرشیو

چهار کشور عمده تولید کننده نفت در جهان روز سه شنبه توافق کردند که تولید نفت خام خود را در سطح ماه ژانویه ثابت نگه دارند و افزایش تولید را متوقف کنند.

وزیران نفت و انرژی عربستان سعودی، ونزوئلا، قطر که از اعضای اوپک، کشورهای صادر کننده نفت هستند و روسیه، این تصمیم را پس از مذاکره پشت درهای بسته در پایتخت قطر گرفتند. پیشنهاد حفظ سطح فعلی تولید نفت را ونزوئلا چند روز پیش مطرح کرد.

دوحه اعلام کرد که در اسرع وقت گفتگوهایی با تهران و بغداد؛ این دو عضو اوپک و دیگر صادر کنندگان با هدف پیوستن آنها به تصمیم این چهار کشور انجام می گیرد.

اما ایران فورا با این توافق مخالفت کرد. به گزارش خبرگزاری شانا، خبرگزاری وزارت نفت ایران، بیژن زنگنه، وزیر نفت روز سه شنبه گفت ایران از سهم خود در بازار نفت نخواهد گذشت.

به گزارش شانا، او این اظهارات را یک روز پیش از دیدار با وزیران نفت عراق و ونزوئلا که قرار است در تهران صورت بگیرد، عنوان کرد.

قیمت های نفت فعلا حدود ۳۰ دلار در هر بشکه است.

پیش از این نیز، بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفته بود که تهران آماده است درباره وضعیت بازارهای بین المللی نفت با عربستان مذاکره کند.

ایران در پی لغو تحریم های بین المللی خواهان افزایش تولید و صادرات نفت خود شده است و گفته می خواهد سهم از دست رفته خود را در این بازار دوباره بدست آورد.

پیشتر مقامات ایرانی گفته بودند که کاهش تولید نفت، وظیفه کشورهای دیگر است که سهم ایران را در زمان تحریم ها از این کشور گرفتند.

XS
SM
MD
LG