لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

برای نخستین بار در عربستان سعودی جشنواره جاز برگزار شد


شهروندان سعودی برای نخستین بار در تاريخ کشور خود شاهد برگزاری جشنواره موسيقی جاز بودند؛ تحولی که سومين گام بزرگ و سريع خاندان عميقاً مذهبی، محافظه کار و سنتی سعودی در مسير مدرنيته تلقی می‌شود.

در این جشنواره که روز جمعه ۴ اسفند در ریاض برگزار شد، شادی ناشف، گيتاريست لبنانی، با اجرای قطعۀ هتل کاليفرنيای گروه موسيقی آمريکايی «ايگلز » جمعيت را به شور و وجد آورد.

شگفت آور اينکه در آن کشور به شدت محافظه کار، که تا کنون کنسرت موسيقی و ترانه‌خوانی همواره به عنوان عملی فاسد و غيراخلاقی تقبيح شده، شهروندانش با موسيقی چنان آشنا هستند که در طول فستيوال گروه‌های موسيقی را همراهی می‌کردند.

شادی ناشف درباره این موضوع گفت: «راستش وقتی از من خواستند بيایم عربستان نگران بودم که نه آنها مرا می فهمند و نه من آنها را، اما واقعا حيرت زده شدم وقتی ديدم مردم شعرها را با من می‌خوانند.»

سازمان برگزاری تفريحات و سرگرمی‌های عمومی در عربستان سعودی پنجشنبۀ پيش اعلام کرد در سال جاری ميلادی قرار است بيش از ۵ هزار شو، جشنواره و کنسرت برگزار شود، يعنی دو برابر سال پيش.

مسئولان عربستان سعودی که پیشتر اعلام کرده بودند در پی اصلاحات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کشور هستند، ممنوعیت رانندگی زنان و ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها و سینماها را لغو کردند.

هدف اصلی دولت سعودی از انجام اينگونه اصلاحات ايجاد تنوع در اقتصاد متکی به نفت، تقويت بازار مشاغل برای جوانان و کاهش تدريجی سختگيری‌های موجود در ارتباط با زنان در رويدادهای اجتماعی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG