لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

فرمانده سپاه: سیاست ما این است که کسی از ایران برای مبارزه به سوریه نرود


محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران
محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران در مراسم بزرگداشت شش نفر از کشته شدگان ایرانی در سوریه، اعلام کرد که فرستادن نیروی رزمی به سوریه از سیاست های جمهوری اسلامی نیست.

فرمانده سپاه روز شنبه (۱۷ بهمن) گفت: "شهدای مدافع حرم با مقاومت و اصرار خود، خود را به این مناطق می‌رسانند." او اضافه کرد "این افراد می‌دانند که سیاست و تدبیر این است که از ایران کسی برای مبارزه به آنجا نرود."

جمهوری اسلامی از نظامیان ایرانی کشته شده در سوریه با عنوان "شهدای مدافع حرم" نام می‌برد.

گفته های آقای جعفری درحالی است که طی ماه‌های گذشته با شدت گرفت حملات نیروهای دولتی سوریه به مخالفان، آمار کشته‌های ایرانی در سوریه به شدت افزایش یافته‌است.

تقریبا تمامی کشته شدگان ایرانی در سوریه وابسته به نیروهای سپاه پاسداران ایران یا از فرماندهان و افسران ارشد این سپاه بوده اند، از جمله محسن قاجاریان، فرمانده یک تیپ زرهی امام رضا از نیشابور که آقای جعفری سخنان خود را در مراسم بزرگداشت او و پنج نفر دیگر از کشته شدگان اخیر ایران در سوریه بیان می‌کرد.

مقامات جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌اند که تنها مشاوران نظامی ایران در سوریه حضور دارند نه نیروهای رزمی. اما مخالفان دولتی که با نیروهای بشار اسد می‌جنگند با ارائه مدارکی بارها اعلام کرده‌اند که نیروهای نظامی ایرانی در کنار نیروهای دولتی سوریه با مخالفان در جنگ هستند.

از سوی دیگر، بر اساس اعلام رسانه های داخلی ایران، از آغاز پاییز گذشته دهها نفر از نیروهای سپاه پاسداران، از جمله تعدادی از افسران عالی‌رتبه این نیرو در سوریه کشته شده‌اند، از جمله حسین همدانی، فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران، فرشاد حسونی‌زاده و حمید مختاربند از دیگر فرماندهان سپاه که در میان کشته شدگان بودند.

فرمانده سپاه پاسداران ایران در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم روز شنبه، درباره این که چرا نیروهای ایرانی باید در سوریه حضور داشته باشند گفت: "برخی ابهام دارند و با ساده‌اندیشی می‌گویند که درگیری در سوریه درگیری داخلی است و ما نباید در آنجا حضور داشته باشیم، این در حالی است که چنانچه مقاومت در این کشور شکست بخورد درگیری‌ها به مرزهای ایران می‌رسد."

برخی دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی نیز پیشتر اعلام کرده بودند که اگر نیروهای ایرانی در سوریه و عراق حضور نداشته باشند، باید منتظر درگیری در مرزهای ایران بود.

ایران و روسیه در حالی در تشدید حملات نیروهای دولتی سوریه به مخالفان مشارکت می کنند که در مذاکرات صلح سوریه که از سوی سازمان ملل برنامه ریزی می‌شود نیز حضور دارند.

آمریکا و مخالفان سوری می‌گویند که حملات روسیه و نیروهای دولتی سوریه، پیشرفت مذاکرات صلح را دشوارتر می‌کند.

XS
SM
MD
LG