لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

عربستان کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خارج از این کشور را محدود می کند


کاهش قیمت نفت ممکن است هزاران دانشجوی عربستانی مشغول به تحصیل در خارج از این کشور را مجبور به ترک تحصیل کند.

عربستان سعودی که به دنبال کاهش قیمت نفت با کاهش بودجه مواجه شده مجبور است برنامه دست و دل بازانه خود در ارائه کمک هزینه تحصیلی به ۲۰۰ هزار دانشجوی مشغول به تحصیل این کشور در خارج را محدود کند.

دولت ریاض مجبور به سخت کردن قوانین صندوق شش میلیارد دلاری بورس تحصیلی ملک عبدالله شده است و پشتیبانی مالی را محدود به کسانی کرده که یا در یکی از صد دانشگاه برتر جهان مشغول به تحصیلند و یا در یکی از ۵۰ رشته ای که جزو زمینه های مورد نیاز دولت فهرست شده اند تحصیل می کنند.

ریاض به نحوه قطع این کمک ها اشاره نکرده اما گفته است که این تمهید بخشی از تلاش هایش برای صرفه جویی است. عربستان در سال جاری میلادی ۱۲ درصد از هزینه های تحصیلی کشور را قطع کرده است.

برنامه ارائه بورس تحصیلی به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد. این برنامه برای مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، هزینه تحصیل، بیمه درمانی، هزینه ماهانه زندگی، و هزینه بلیط رفت و برگشت سالانه را در بر می گیرد.

پیشتر محدودیت هایی بر سر مکان و رشته تحصیلی دانشجویان وجود داشت. تقریبا ۹۰ درصد دانشجویان عربستانی مشغول به تحصیل در خارج از این کشور زیر چتر این برنامه حمایتی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG