لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

پیامد درگیری مرگبار اسرائیل و حماس؛ توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان به کما رفت


عربستان سعودی به دلیل تشدید درگیری بین اسرائیل و حماس، برنامه‌های خود را برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل متوقف کرد. این تغییر نشان‌دهنده تجدید نظر سریع در اولویت‌های سیاست خارجی عربستان با تشدید جنگ بین اسرائیل و گروه حماس است.

به گزارش رویترز، مذاکرات عادی‌سازی روابط موقتا متوقف شده و احتمالا گفت‌وگوها با تمرکز بیشتر بر امتیازات اسرائیل به فلسطینیان از سر گرفته خواهد شد. اگرچه این نشانه کنار گذاشتن کامل طرح عادی‌سازی روابط نیست، اما نشان‌دهنده تغییر در اولویت‌های سیاست خارجی عربستان است.

علاوه بر این، درگیری حماس منجر به تعامل عربستان سعودی با جمهوری اسلامی شده است و ولیعهد سعودی و رئیس جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار ـ برای کاهش تنش در منطقه ـ گفتگو کردند.

این تحول، تلاش‌های واشنگتن برای ارتقای همگرایی در اسرائیل را پیچیده می‌کند، به ویژه که درگیری حماس به احساسات منفی نسبت به عادی‌سازی روابط در جهان عرب، دامن زده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ۲۵ شهریور گفته بود پیمان عربستان و اسرائیل ثبات بیشتری را برای خاورمیانه به ارمغان خواهد آورد و افزود که به رسمیت شناختن دولت اسرائیل توسط «متولی مقدس‌ترین مقدسات اسلام»، در سراسر منطقه طنین‌انداز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG