لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

تغییر در ساختار قدرت؛ پادشاه عربستان سعودی فرزند خود را به ولیعهدی برگزید


ملک سلمان ۳۱ ساله است و در صورت مرگ یا کناره گیری پادشاه فعلی عربستان، به قدرت می رسد.
ملک سلمان ۳۱ ساله است و در صورت مرگ یا کناره گیری پادشاه فعلی عربستان، به قدرت می رسد.

پادشاه عربستان سعودی پسر ۳۱ ساله خود محمد بن سلمان را به سمت ولیعهدی برگزید.

ملک سلمان بن عبدالعزیز روز چهارشنبه با صدور فرمانی فرزند خود را به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی کرد. محمد بن سلمان با این تصمیم جانشین محمد بن نایف برادرزاده پادشاه می شود.

این تغییر بزرگی در عربستان ارزیابی می شود چون پیش از این همه فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان می شدند. ملک عبدالعزیز آل سعود در سال ۱۹۳۲ پس از غلبه بر رقبا، کشور عربستان سعودی را تاسیس کرد. بعد از مرگ او، فرزندان او به ترتیب سن پادشاه شدند و برادر کوچکتر ولیعهد پادشاه انتخاب می شد تا در صورت مرگ پادشاه به این مقام برسد. ملک سلمان خود ولیعهد ملک عبدالله بود که از ژانویه ۲۰۱۵ به پادشاهی رسید.

برای اولین بار است که پادشاه عربستان، به جای یکی از برادران ، فرزند خود را به عنوان ولیعهد انتخاب می کند.

این خبر از سوی خبرگزاری دولتی عربستان سعودی انتشار یافت. خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید محمد بن نایف با این تصمیم از عنوان ولیعهدی و سمت قدرتمند خود به عنوان وزیر کشور معاف شده و محمد بن سلمان با حفظ سمت به عنوان وزیر دفاع، به سمت ولیعهد و نایب اول نخست وزیر منصوب شده است.

محمد بن سلمان پیشتر گفت و گو با ایران را رد کرده و در جهت منزوی ساختن قطر کشور همسایه عربستان گام برداشته و همچنین جنگ در یمن که به کشته شدن هزاران غیرنظامی انجامیده، پیش برده است.

آسوشیتدپرس می گوید انتصاب یک ولیعهد جوان به عنوان جانشین مستقیم پادشاهی سیاست عربستان سعودی را برای چند دهه تعیین می کند و نگرانی از بحران جانشینی را از بین می برد.

محمد بن سلمان که اکنون در صورت فوت یا کناره گیری پدرش، پادشاه عربستان می شود، از همسر سوم سلمان به عبدالعزیز است. او در حال حاضر بزرگترین پسر ملک سلمان است چون برادر بزرگ او پیشتر درگذشت.

ولیعهد جدید عربستان در زمانی که پدرش امیر ریاض بود، در تشکیلات او کارش را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۱ با درگذشت سلطان بن عبدالعزیز ولیعهد وقت، پدر او ارتقا یافت و محمد بن سلمان نیز به عنوان مشاور پدرش که نائب ولیعهد بود مشغول به کار شد.

بعد از پادشاهی ملک سلمان، فرزند او به سمت وزیر دفاع منصوب شد. او نقش پر رنگی در عملیات نظامی عربستان در یمن داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG