لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۷

واکنش رسمی ایران به ادعای عربستان درباره بازداشت ماموران سپاه: ماهیگیر هستند


یک روز پس از اینکه عربستان سعودی اعلام کرد سه عضو سپاه پاسداران را دستگیر کرده، سخنگوی دولت ایران اعلام کرد که بازداشت شدگان ماهیگیر هستند.

محمد باقر نوبخت روز سه شنبه ۳۰ خرداد به خبرنگاران گفت: « طبیعی است که صیادان با توجه به استفاده از دستگاه های ناوبری اشتباهاتی داشته باشند اما در هیچ کجای دنیا به سوی صیادان آتش گشوده نمی‌شود.»

این در حالیست که عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرده بود این نفر سپاه پاسداران، روز جمعه بازداشت شدند. آنها سوار بر یک قایق بودند که به گفته مقام های عربستان، حامل سلاح بود و نزدیک سکوهای نفتی مرجان متعلق به عربستان در خلیج فارس بازداشت شدند.

اعلام جزئیات بازداشت شدگان ایرانی در حالی است که روز جمعه برخی رسانه های ایران از کشته شدن یک ماهیگیر بوشهری خبر داده بود. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با تایید خبر مرگ یک ماهیگیر ایرانی، گفته بود وزارت خارجه سرگرم تحقیق در این باره است. اشاره سخنگوی دولت نیز به تیراندازی عربستان به قایق‌های ماهیگیری ایرانی به همین خبر باز می‌گردد.

از سوی دیگر، رسول سنایی راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم بازداشت سه عضو سپاه توسط عربستان را تکذیب کرد.

مجيد آقابابايى مدير كل امور مرزى وزارت كشور نیز روز دوشتبه به خبرگزاری‌های داخل ایران گفته بود که ادعاى عربستان درباره دستگيرى نيروى نظامى ايران صحت ندارد چرا كه افرادی كه با نيروهاى اين كشور روبه رو شدند، ماهیگیران ساده بودند كه قايق آنها هم قايق ماهيگيرى بوده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که در صورت درستی بازداشت ماموران سپاه توسط عربستان، تنش بین ایران و عربستان می‌‌افزاید.

عربستان و متحدانش که از دو سال پیش ارتباط دیپلماتیک با تهران را قطع کرده‌اند، می‌گویند ایران به شیعیان یمن و بحرین سلاح و مهمات می‌رساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG