لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

گروه ساختمانی «بن لادن» طرح توسعه مسجد الحرام را از سر می‌گیرد


سقوط این جرثقیل، دو سال پروژه بازسازی مسجد الحرام را به تاخیر انداخته بود.
سقوط این جرثقیل، دو سال پروژه بازسازی مسجد الحرام را به تاخیر انداخته بود.

گروه مالی و ساختمانی «بن لادن» عربستان، از ماه آینده کار خود را برای از سر گرفتن طرح توسعه و بهسازی ۲۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری مسجد الحرام در مکه، از سر خواهد گرفت. نزدیک به دوسال پیش، جرثقیل ساختمان مسجد فرو ریخت و ۱۰۷ نفر در آن حادثه کشته شدند. ادامه کار های ساختمانی از آن زمان متوقف شد.

سقوط جرثقیل در مکه در جمعه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵) روی داد. مقام های عربستان بعد از تحقیق، باد شدید و طوفان عامل سقوط جرثقیل عنوان کردند. جان‌باختگان از اتباع کشورهای هند، پاکستان، اندونزی بوده‌اند و در این میان ۱۱ کشته و ۱۵ زخمی نیز از میان زائران ایرانی بودند.

پروژه پهن سازی مسجد الحرام برای سومین بار انجام می شود که هدف آن گسترش صحن به مساحت ۱/۴۷ میلیون متر مربع است تا این مسجد بتواند ۱/۸۵ میلیون تن نمازگزار اضافی در خود جای دهد. تاکنون برای اجرایی کردن این پروژه ۵۸۸۲ ملک تخریب شد. در این فاز دور کعبه سه حلقه جدید برای طواف ایجاد می شود و جای ۳۰۰ هزار نمازگزار بیشتر را فراهم می‌کند.

بعد از حادثه سال ۹۴، پادشاه وقت عربستان مسئولان شرکت سعودی بن لادن را ممنوع‌الخروج کرد. این شرکت متعلق به خانوادهٔ اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکهٔ القاعده است که در دههٔ ۱۹۳۰ میلادی بنیاد گذاشته شد و رابطهٔ خوبی با حکومت سعودی دارد. بسیاری از پروژه‌های ساختمانی در این کشور در دست شرکت بن لادن است.

دهها نفر در حادثه سقوط جرثقیل در سال ۲۰۱۵ کشته شدند.
دهها نفر در حادثه سقوط جرثقیل در سال ۲۰۱۵ کشته شدند.

به گزارش رویترز ،کارها پس از پایان مراسم حج، به وسیله شرکت «بن لادن » عربستان از سر گرفته خواهد شد.

منابع وابسته به صنایع بانکی و ساختمانی این خبر را تآًئید کرده اند.

یکی دیگر از دلایل تاخیر پروژه توسعه مسجد الحرام وضع نامناسب مالی دولت عربستان به دلیل سقوط بهای نفت بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG