لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۳

اعضای کمیسیون یازده سپتامبر می گویند مقام های سعودی از هواپیماربایان حمایت می کردند


امدادگران در نیویورک پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱
امدادگران در نیویورک پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱

مقاله ای از فیلیپ شنون در گاردین

جان لیمن، عضو جمهوریخواه و پیشین کمیسیون تحقیقات حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می گوید شواهد آشکاری در گزارش کمیسیون وجود داشت که کارمندان دولت سعودی بخشی از شبکه پشتیبانی از هواپیماربایان حملات یازدهم سپتامبر بودند و دولت اوباما باید به سرعت بخشی از گزارش را که سال ها است محرمانه اعلام شده است منتشر کرده و در اختیار عموم قرار دهد.

جان لیمن، یک سرمایه گذار در نیویورک که در دولت ریگان وزیر نیروی دریایی آمریکا بود، چهارشنبه در مصاحبه ای بر خلاف اظهارات مسئولان کمیسیون یازدهم سپتامبر گفت نباید به گزارش سال ۲۰۰۴ کمیسیون تحقیق یازدهم سپتامبر به عنوان سندی برای تبرئه عربستان سعودی نگاه شود.

دو مسئول کمیسیون تحقیق پیشتر عربستان سعودی را متحد آمریکا در مبارزه با تروریسم توصیف کرده و گفته بودند تنها شهروند سعودی که در تحقیقات توطئه حملات یازدهم سپتامبر به او اشاره شده یک دیپلمات سابق عربستان در کنسولگری سعودی در لس آنجلس بوده است.

فهد الثمیری دیپلمات سعودی از آمریکا اخراج شد اما هرگز به تخلفی متهم نشد. او مظنون به ایفای نقش در شبکه پشتیبانی دو هواپیماربای سعودی ساکن سن دیگو بود.

جان لیمن می گوید اعضای کمیسیون از ظن قوی نسبت به نقش دست کم پنج مقام سعودی در شبکه پشتیبانی حملات تروریستی اطلاع داشتند.

جان لیمن تصریح می کند که معتقد است خاندان سلطنتی سعودی یا رهبری ارشد غیر نظامی عربستان هیچ گونه نقشی در حمایت از القاعده یا در توطئه یازدهم سپتامبر نداشته اند اما به خاطر می آورد که تحقیقات جنایی بر کارکنان "وزارت امور اسلامی عربستان سعودی" تمرکز داشت که امکان فعالیت الثمیری در لس آنجلس را فراهم کرده و مدت ها مشکوک به داشتن ارتباط با گروه های افراطی بودند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG