لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

جمهوری اسلامی در آستانه مجهز شدن به هواپیماهای نظامی سوخو ۳۵ روسی


در هفتم ماه فوریه، ایران از یک پایگاه جدید زیرزمینی نیروی هوایی به نام عقاب ۴۴ در یک ویدئوی تبلیغاتی رونمایی کرد. در این ویدئو تصاویری از جت‌های جنگنده دیده می‌شد.

در این ویدیوها همچنین تصاویر یک هواپیمای پیشرفته دیده می‌شد که به طور خاص در نیروی هوایی ایران نیست اما مسئولان نظامی جمهوری اسلامی امیدوارند تا روسیه آنها را به نیروی هوایی ایران تحویل دهد.

نیویورک تایمز در مقاله‌ای مفصل و با تکیه بر برخی تصاویر ماهواره‌ای و تجزیه و تحلیل این تصاویر نوشته است که به نظر می رسد یک مدل در مقیاس - چیزی که کارشناسان ماکت می نامند - از همان نوع جت جنگنده در پایگاه رونمایی شده وجود دارد.

در مجموع، جزئیات دو چیز را در مورد برنامه‌های نظامی ایران نشان می‌دهد: «یکی اینکه مقامات ایرانی نسبت به تحویل این هواپیماها خوش‌بین هستند و دیگر اینکه می‌توانند از این پایگاه هوایی برای اسکان برخی از آنها استفاده کنند.»

از سپتامبر ۲۰۲۲ مقامات نظامی و سیاسی ایران علناً خرید احتمالی ۲۴ فروند سوخو ۳۵، یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای رزمی روسیه را اعلام کرده‌اند.

روسیه این قرارداد را تایید نکرده است، اما جزئیات موجود در ویدئو و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران حداقل در حال آماده‌سازی برای ورود این هواپیماهاست، امری که مطابق با ادعاهای مقامات نظامی ایران در اواخر سال جاری اتفاق خواهد افتاد. در صورت تحقق این وعده این مهم‌ترین ارتقای ناوگان جنگنده‌های قدیمی ایران در دهه‌های اخیر خواهد بود.

دولت جو بایدن روابط نزدیک‌ ایران و روسیه را «مضر» توصیف کرده و معتقد است ایرانی‌ها در حال حاضر آموزش هواپیمای جدید را می‌بینند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، هم در نشست خبری دسامبر گفت «این جنگنده‌ها نیروی هوایی ایران را نسبت به همسایگان منطقه‌ای‌اش به‌طور قابل توجهی تقویت خواهند کرد.»

کریس بیگرز تحلیلگر سابق دولت ایالات متحده و مدیر ارشد برنامه‌های کاربردی در شرکت هاوک آی ۳۶۰ است، شرکتی که انتشار فرکانس رادیویی را در سراسر جهان ردیابی می کند.

او در تجزیه و تحلیل‌هایش که در اختیار نیویورک‌تایمز قرار داده گفته است، از داده‌های رادیویی به این نتیجه رسیده است که احتمالا دو مدل از هواپیماهایی که یکی از آنها از نظر ابعاد بسیار نزدیک به سوخوی روسی‌است، برای برآورد استقرارشان در این پایگاه مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

تحلیل‌های بیگرز از پوستری که در فیلم تبلیغاتی از این پایگاه دیده می‌شود همچنین او را به این باور رسانده که تصویر جت نمایش داده شده در این پوستر با با جنگنده‌های مدرن روسی سوخو ۳۵ مطابقت دارد.

XS
SM
MD
LG