لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۴

وزیر کشور: سريال «سرزمین کهن» بازبینی می شود


School girls perform a song during an accordion class in Pyongyang, North Korea.
School girls perform a song during an accordion class in Pyongyang, North Korea.
در پی گسترش اعتراضات به مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» که دامنه آن به اصفهان و اهواز نیز کشیده شده، وزیر کشور جمهوری اسلامی وعده داده است که دولت حسن روحانی به این اعتراضات رسیدگی کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور که در شورای نظارت بر صدا وسیما نیز عضویت دارد، شامگاه گذشته (شنبه شب) در نشست خبریش گفت، «ادامه پخش سریال سرزمین کهن که موجب رنجش خاطر قوم بختیاری شد مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد و برای این بررسی اگر نیاز به توقف سریال باشد باید این کار صورت بگیرد.»

آقای رحمانی فضلی که خود از بلندپایگان صدا و سیمای جمهوری اسلامی بوده و همزمان با ریاست بر وزارت کشور، جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی، و رئیس شورای امنیت جمهوری اسلامی است، افزود، «موضوعی که متاسفانه اتفاق افتاده موجب رنجش خاطر قوم بختیاری که از اقوام سلحشور، ایرانیان اصیل و همراه انقلاب، شده است و باید به نوعی جبران شود.»

وزیر کشور کابینه حسن روحانی، همزمان، از نامه ای که در همین زمینه به عزت الله ضرغامی، یکی از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران و رئیس منصوب رهبر جمهوری اسلامی در صدا و سیما، خبر داد و اخطار کرد، «با رخ دادن این گونه اتفاقات در کشور، ما باید مواظب باشیم که خدای نکرده دشمنان از آن سوء استفاده نکنند و هزینه هایی برای مردم، کشور و اقوام مختلف نداشته باشد؛ مسوولین هم باید دقت کنند که این ملاحظات سرمشق کارشان باشد. به هر حال کشور ما کشوری است که وحدت در کثرت است و اقوام مختلفی از لر، ترک، بلوچ، بختیاری ، ترکمن و عرب در کشورمان وجود دارند که همگی ایران را شکل می دهند.»

آقای رحمانی فضلی همچنین گفت که این اعتراضات، در پی «دلجویی» هایی به پایان رسیده است. اما، آنچنان که خبرگزاری «فارس» می نویسد، تجمع مردم معترض در برابر ساختمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی در اصفهان تا آخرین ساعات روز گذشته (شنبه) ادامه داشت.

معترضان به این سریال تلویزیونی تهدید کرده اند که تا پخش این مجموعه متوقف نشود، و رئیس صدا و سیما، عزت الله ضرغامی، از بابت پخش آن پوزش نخواهد، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» از آغاز پخش آن از شبکه سه صدا وسیمای جمهوری اسلامی، خشم وابستگان و دوستداران قوم بختیاری، و مدافعان حقوق اقلیت ها در ایران را برانگیخت. آقای ضرغامی تا کنون در این زمینه خاموش مانده است.

در پایگاه های اینترنتی منتسب به ایل بختیاری از این مجموعه به عنوان «لگدمالی جانفشانی بختیاری ها در تاریخ معاصر کشور» یاد شده است.

بختیاری ها بخصوص از آنچه «تحریف تاریخ بختیاری» خوانده اند و نیز از «خدشه دار شدن» دو شخصیت نامدار آن قوم، علیقلی خان سردار اسعد بختیاری، و پسرش جعفرقلی خان از رهبران مشروطه خواه ایران، ناخشنودند.

پخش سریال «سرزمین کهن» به کارگردانی کمال تبریزی، و با شرکت نیکی کریمی و شهاب حسینی از شبکه سوم سیما همچنان ادامه دارد.

کمال تبریزی، کارگردان پنجاه و چهار ساله فیلم ها و سریالهای تلویزیونی متعدد، از جمله فیلم کمدی و پر فروش «مارمولک» نیز تا کنون پاسخی به این اعتراضات نداده است.
XS
SM
MD
LG