لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۰

بختیاری های خشمگین: صدا و سیما پوزش بخواهد


پخش سریال سرزمین کهن، برغم اعتراض بختیاری ها، در ایران ادامه دارد
پخش سریال سرزمین کهن، برغم اعتراض بختیاری ها، در ایران ادامه دارد
پخش مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» از صدا وسیمای جمهوری اسلامی خشم وابستگان و دوستداران قوم بختیاری در ایران را چنان برانگیخته است که خواهان پوزش رسمی عزت الله ضرغامی، رئیس آن سازمان شده اند.

فعالان اینترنتی، همزمان، نامه یی منتسب به شصت نماینده مجلس شورای اسلامی را بازتاب داده اند که در آن از عزت الله ضرغامی خواسته اند که آنچه را بگفته آنان «هجمه» به تاریخ بختیاری است، بی درنگ متوقف کند.


در پایگاه های اینترنتی منتسب به ایل بختیاری نیز از این مجموعه به عنوان «لگدمالی جانفشانی بختیاری ها در تاریخ معاصر کشور» یاد شده است.

بختیاری ها بخصوص از آنچه "تحریف تاریخ بختیاری" خوانده اند و نیز از «خدشه دار شدن» دو شخصیت نامدار آن قوم، علیقلی خان سردار اسعد بختیاری، و پسرش جعفرقلی خان از رهبران مشروطه خواه ایران، ناخشنودند.

خشم بختیاری ها تا اندازه یی است که با نوشتن طوماری، روز دوشنبه گذشته معترضانه دست به تجمع زدند.

افشار پرویزی بابادی، از سازمان دهندگان این اجتماع اعتراض آمیز، با تاکید بر ادامه این حرکت اعتراضی، در گفت و گویی با «ایرنا» یادآوری کرده است:

"بختیاری شناسه یک قوم است و وقتی در یک کار فرهنگی و در روایتی از تاریخ، آن را به یک طیف فکری منتسب می کنید، دیگر صحبت از یک خانواده نیست و نمی توان گفت این عنوان محدود به یک فرد یا افراد خاص است."

از سوی دیگر، محمد منصوری، نماینده لنجان در مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اصفهان، با انتقاد از سریال «سرزمین کهن» و آنچه توهین به بختیاری ها، خواند، افزود:

"رییس سازمان صدا و سیما باید در این زمینه دقت بیشتری داشته باشد و از قوم شریف بختیاری و ملت ایران عذرخواهی کند."

بگزارش ایرنا، آقای منصوری یادآور شده که در اصل های سوم و نوزدهم قانون اساسی بر مساوی بودن تمام اقوام [در ایران] تاکید شده است و هیچ قومی بر قوم دیگر برتر نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مسوولان صدا و سیما باید نظارت بیشتری روی کار خود داشته باشند، به ایرنا گفته است:

"در سریال های سیما بی هیچ نظارت، توجه و توجیهی به قومهای لر، ترک، کرد و بلوچ توهین می شود."

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به "بد بودن دیالوگ" در این مجموعه تلویزیونی، افزوده است:

"در این سریال نقش یک خانواده فاسد و وابسته به انگلیس به خانواده یی بختیاری داده شده است."

نماینده لنجان در مجلس شورای اسلامی، همزمان، از نوشته شدن نامه یی در این زمینه، با امضای بیش از پنجاه نماینده مجلس به رییس سازمان صدا و سیما خبر داده است.

صدا و سیما، سازمان رادیو تلویزیون حکومتی ایران که سرپرستی آن منصوب رهبر جمهوری اسلامی و زیر نظر مستقیم اوست، تا کنون واکنشی به این اعتراضات که در خبرگزاری های دولتی ایران نیز بازتاب یافته، نشان نداده است.

سریال سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی از شبکه سوم سیما پخش می شود.

کمال تبریزی، کارگردان پنجاه و چهار ساله فیلم ها و سریالهای تلویزیونی متعدد، از جمله فیلم کمدی و پر فروش «مارمولک» نیز تا کنون پاسخی به این اعتراضات نداده است.
XS
SM
MD
LG