لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

بانک‌های تحریم‌شده عراقی نسبت به کاهش ارزش دینار هشدار می‌دهند


مردی در حال شمردن اسکناس‌های دینار عراقی (آرشیو)
مردی در حال شمردن اسکناس‌های دینار عراقی (آرشیو)

چهارده بانک خصوصی عراقی که به اتهام کمک به انتقال دلار آمریکا به ایران از سوی ایالات متحده تحریم شده‌اند، روز چهارشنبه ۴ مرداد اعلام کردند که آماده به چالش کشیدن این اقدامات و رو در رو شدن با فرایند حسابرسی هستند، و از مقامات عراقی خواستند تا به آنها کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات بانک مرکزی عراق گفتند که مقامات مالی ایالات متحده هفته گذشته ۱۴ بانک عراقی را از انجام هرگونه معاملات با ایران به دلار منع کرد‌ه‌اند - که بخشی از تلاش آمریکا برای سرکوب گسترده‌تر قاچاق دلار به ایران از طریق سیستم بانکی عراق است.

وزارت خزانه داری ایالات متحده و فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) شعبه نیویورک به درخواست‌های رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده‌اند.

علی العلاق، رئیس بانک مرکزی عراق روز چهارشنبه ۴ مرداد گفت که این سازمان در حال پیگیری موضوع است و هیچ اشاره‌ای به این که آیا بانک‌های عراقی بیشتری از سوی ایالات متحده تحریم خواهند شد یا نه، نکرد.

او خاطرنشان کرد که بانک‌های دیگر کشور تاکنون قادر به برآورد کردن نیاز بازار به مبادلات دلاری بوده‌اند و ۱۴ بانک تحریم شده تنها ۸ درصد از نقل و انتقال مالی خارجی را به عهده دارند.

چهارده بانک عراقی از انجام معاملات به دلار منع شده‌اند، اما می‌توانند به استفاده از دینار عراق و سایر ارزهای خارجی ادامه دهند.

این اقدامات مطابق با مقررات ایالات متحده با هدف بازداری از انتقال غیرقانونی دلار به ایران و اعمال فشار بیشتر بر تهران - علاوه بر تحریم‌های دیگر ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای این کشور و مسائل دیگر - است.

یک سخنگوی عراقی به نمایندگی از طرف ۱۴ بانک تحریم شده روز چهارشنبه گفت که تحریم‌ها می‌توانند ارز عراق را که ارزش آن از دلاری حدود ۱۵۰۰ دینار در هفته گذشته به ۱۵۸۰ دینار در روز چهارشنبه کاهش یافته است، بیشتر تضعیف کند.

دو مقام بانک مرکزی عراق نیز گفتند که آخرین تحریم‌های ایالات متحده، همراه با تحریم‌های قبلی بر روی هشت بانک، تقریبا یک سوم از ۷۲ بانک عراق را در لیست سیاه قرار داده است.

XS
SM
MD
LG