لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

خالق «آیات شیطانی»: دیگر در محافل عمومی سخنرانی نمی‌کنم


سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» که سال گذشته با ضربات چاقو مورد حمله یک طرفدار جمهوری اسلامی قرار گرفت، گفت: «با وجود از دست دادن بینایی یک چشم و آسیب دیدگی دست، از نظر جسمی کم و بیش خوب هستم ولی برنامه‌ای هم برای سخنرانی در محافل عمومی ندارم.»

رشدی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی از تجربه «رویاهای دیوانه‌کننده» و درمان برای مقابله با پیامد‌های آن و تمرکز خود به حرکت رو به جلو و «ادامه زندگی» گفت و تاکید کرد : «فکر می‌کنم آنچه اکنون برای من مهم است این است که بتوانید «زندگی» را ادامه دهید. من بیشتر درگیر کسب و کار هستم.»

مظنون ترور سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» هادی مطر که به قصد قتل متهم شده، پس از ادعای بی‌گناهی، در بازداشت به سر می‌برد.

رشدی همچنین به استفاده از «امنیت در شرایط خاص» در ایالات متحده اشاره کرد.

این نویسنده مشهور همچنین طرح‌هایی را برای نوشتن کتابی «درباره ترور» به عنوان گامی ضروری در برخورد با این تجربه با بی‌بی‌سی در میان گذاشت. آخرین رمان او به نام «شهر پیروزی» - که یک ماه قبل از سوءقصد به او به پایان رسیده بود در بهمن سال گذشته با انتشار مجازی به یادگار ماند.

سلمان رشدی پس از صدور فتوای روح‌الله خمینی به بهانه توهین به مقدسات در رمان «آیات شیطانی» با تهدید مرگ روبرو شد و سال‌ها تحت حفاظت پلیس و مخفی زندگی می‌کرد.

پس از فاصله گرفتن جمهوری اسلامی ایران از این فتوا و اعلام این که از تلاش برای کشتن رشدی حمایت نخواهد کرد، او به تدریج به زندگی عمومی بازگشت، ولی فتوای خمینی نیز هرگز رسما لغو نشد.

رشدی در سال ۱۳۶۰ برای رمان «بچه‌های نیمه شب» برنده جایزه معتبر ادبی بوکر شد.

سلمان رشدی مرداد گذشته در یک جشنواره ادبی در ایالت نیویورک روی صحنه سخنرانی مورد حمله یک مهاجم چاقو به دست قرار گرفت و بر اثر ضربات متعدد چاقو او از یک چشم نابینا شد و عصب دستش آسیب دید.

XS
SM
MD
LG