لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

یک منبع مطلع به صدای آمریکا: سعید افکاری را «گروگان» گرفته‌اند تا مراسم سالگرد نوید برگزار نشود


سعید افکاری، در آستانه سالگرد نوید افکاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد
سعید افکاری، در آستانه سالگرد نوید افکاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

در پی ضرب و شتم سعید و الهام افکاری و بازداشت سعید در آستانه سالگرد اعدام نوید افکاری یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت، محل نگهداری آقای افکاری همچنان نامشخص است.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا بازداشت سعید افکاری در روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه را «خشونت‌آمیز» توصیف کرد و گفت، دست کم پنج مامور امنیتی در «دروازه قرآن» او را با «خشونت» بازداشت، و پس از ضبط گوشی موبایل، به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

این منبع آگاه که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به صدای آمریکا گفت، اعضای خانواده افکاری پس از این بازداشت به دادستانی شیراز مراجعه کردند، اما [تا بعد از ظهر یکشنبه به وقت ایران] پاسخی به آنها داده نشده و آقای افکاری هم با آنها تماسی نگرفته است.

به گفته این منبع آگاه، تنها حدس خانواده این است که سعید افکاری «گروگان» گرفته شده تا خانواده مراسم سالگرد اعدام نوید افکاری را برگزار نکنند.

سعید دهقان وکیل مدافع برادران افکاری نیز در توئیتر خود نوشت، دو ساعت پیش از بازداشت آقای افکاری، مقامات در تماسی با پدر خانواده افکاری او را تهدید کرده‌اند که اگر مراسم سالگرد نوید افکاری برگزار شود به عنوان «منافق» دستگیر می‌شوند.

جمهوری اسلامی از اوایل عمر خود و تقریبا از آغاز دهه ۱۳۶۰ تاکنون اعضای سازمان مجاهدین خلق را «منافق» خطاب کرده است.

آقای دهقان می‌گوید این تماس تنها یک معنا دارد «گروگانگیری برای سلب حق سوگواری!»

این فرد نزدیک به خانواده افکاری در ادامه گفتگوی خود با صدای آمریکا در رابطه با آخرین وضعیت وحید و حبیب افکاری نیز گفت، برادران افکاری کماکان در سلول‌های انفرادی زیرزمین زندان عادل آباد نگهداری می‌شوند، از حق تماس و درمان محروم هستند، و به تازگی نیز «دو سال تبعید به یکی از شهرهای شمال شرق ایران» به حکم ۲۵ سال زندان وحید افکاری افزوده شده است.

این منبع به نقل از یکی از اعضای خانواده افکاری افزود، خانواده افکاری با ناامیدی از مقامات جمهوری اسلامی از جامعه بین المللی درخواست کمک دارند و می‌گویند: «وحید و حبیب یک سال است رنگ آفتاب را ندیدند. چرا هیچ کس به داد ما نمی‌رسد؟ هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود؟ روز به روز شرایط را برای ما سخت‌تر می‌کنند.»

الهام افکاری نیز با انتشار متنی در اینستاگرام خود در رابطه با روند بازداشت برادران افکاری و اعدام نوید افکاری در ۲۲ شهریور سال ۹۹ نوشت:‌ «با این‌همه رنج و درد ما استوار و پرقدرت به راه برادران افکاری ادامه می‌دهیم.»

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود، سعید افکاری در توئیتر از تهدید و فشار نیروهای امنیتی بر اقوام و نزدیکان خانواده‌اش خبر داده و نوشته بود: «در حالی که به سالگرد کشته شدن برادرم نوید افکاری نزدیک می‌شویم، نهادهای امنیتی با تهدید و فشار در میان فامیل و آشنایان می‌خواهند مانع ما شوند.»

او خطاب به نیروهای جمهوری اسلامی تأکید کرد: «ما سه سال است زیر وحشیانه‌ترین سرکوب‌های شما ایستاده‌ایم، هر چند داغدار، اما باز هم می‌ایستیم.»

به دنبال ضرب و شتم و بازداشت سعید افکاری، روز یکشنبه حساب توئیتر او از دسترس خارج شد.

بدرفتاری نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با خانواده نوید افکاری با اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

صدای آمریکا اخیرا مستندی با عنوان «نوید افکاری» پخش کرد و همزمان، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، ویدئوهای جدیدی از اعترافات اجباری نوید افکاری منتشر کرد.

نوید افکاری، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ «علیرغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.»

XS
SM
MD
LG