لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۷

طوفان توئیتری برای حمایت از برادران نوید افکاری؛ «به بازداشت، تهدید و شکنجه برادران افکاری پایان دهید»


وحید افکاری (راست) و حبیب افکاری
وحید افکاری (راست) و حبیب افکاری

شماری از کاربران توئیتر در حمایت از حبیب و وحید افکاری با هشتگ‌های «برادران_افکاری» و «saveafkaribrothers» یک طوفان توئیتری به راه انداختند و از مقامات جمهوری اسلامی ضمن درخواست پایان دادن به تهدید، شکنجه و نگهداری طولانی مدت برادران افکاری در سلول انفرادی، خواستار آزادی این دو برادر از زندان شدند.

سعید افکاری، برادر این دو زندانی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز همزمان با آغاز این کارزار و با اشاره به ۲۴۶ روز بازداشت برادران خود در سلول انفرادی در توئیتر نوشت: «برادرانم وحید و حبیب افکاری پس از ضرب و شتم به مدت ۲۱ روز، شبانه روز با دستبند و پابند در انفرادی‌های زیرزمین عادل‌آباد حبس بودند.»

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات مردمی روز شنبه ۲۲ شهریور در شیراز اعدام شد. او در روستای سنگر، سپیدان استان فارس با حضور برخی از اعضای خانواده تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد.

جمهوری اسلامی نوید افکاری را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود. اما آقای افکاری، خانواده، و وکلای او تاکید داشتند که هیچ سند مستدل و متقنی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و صرفاً از اعترافات تحت شکنجه او برای محکوم کردنش استفاده شده است.

مسیح علی‌نژاد، مفسر و مجری برنامه تبلت بخش فارسی صدای آمریکا نیز در حمایت از برادران افکاری در توئیتر نوشت:‌ «یک حکومت به جان این خانواده افتاده و دارد شکنجه شان میکند. بهیه نامجو مادر نوید و وحید و حبیب را تنها نگذاریم.»

فائزه عبدی‌پور، همسر محمد شریفی‌مقدم،‌ از دراویش گنابادی زندانی در ایران نیز نوشت: «حبیب و وحید رو نگه‌داشتن توی انفرادی چون میترسن ازشون، میترسن که دسترسی به تلفن پیدا کنن و باز جنایت‌هاشون رو فریاد بزنن.»

پیش از این یک منبع مطلع نزدیک به خانواده افکاری با اشاره به گذشت ماه‌ها از انتقال برادران افکاری به سلول‌های انفرادی زندان عادل آباد، به صدای آمریکا گفته بود: «معلوم نیست قصد و غرض مقامات از نگهداری حبیب و وحید در انفرادی چیست.‌ آنها محروم از درمان هستند و حتی برای مداوا به بهداری و یا بیمارستان منتقل نمی‌شوند. نهایتا، قصد آنها اعمال فشار ... برای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف‌شان است.»

از سوی دیگر مهدی حاجتی، فعال مدنی و عضو پیشین شورای شهر شیراز که مهر سال ۹۷ به دلیل حمایت از دو شهروند بهایی برای مدتی بازداشت شده بود، با اشاره به وضعیت نامساعد سلولی به نام «عبرت» که می‌گوید برادران افکاری نیز در آنجا محبوس هستند، در حمایت از این دو برادر زندانی نوشت: «به شرایط غیر انسانی برادرانم پایان دهید.»

هانیه قره‌اوغلانی،‌ خواهر حامد قره‌اوغلانی، زندانی سیاسی نیز در صفحه توئیتر خود نوشت:‌ «برادران افکاری نماد ترس حاکمان از حقیقت آزادگی و ظلم ستیزی هستند.»

ابراهیم الله‌بخشی،‌ یکی از دراویش گنابادی نیز در حمایت از وحید و حبیب افکاری در توئیتر نوشت: «ضرب و شتم، تهدید، انفرادی و ...، گویا نتوانسته حریف برادران افکاری شود و حکومت قصد قتل آنها را کرده.»

وحید و حبیب، برادران نوید افکاری نیز که در حال حاضر از آنها در سلول‌های انفرادی زندان عادل‌آباد نگهداری می‌شود نیز در رابطه با اتهامات مشابهی به ترتیب به ۵۴ سال و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند. این در حالی است که برادران افکاری ضمن رد اتهامات وارده، به ویژه قتل یک مأمور امنیتی، به کرات گفته بودند که آنها تحت فشار و شکنجه شدید مجبور به اعترافات غیرواقعی شده‌اند.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند. برای نمونه جمهوری اسلامی در دهه شصت هزاران نفر را که محکومیت زندان داشتند، اعدام کرد.

XS
SM
MD
LG